Ogrodnictwo z kurczakami

Ogrodnictwo z kurczakami

Istnieje kilka ważnych rzeczy na temat ogrodnictwa z kurczakami, którymi warto się podzielić. Poniżej zamieściliśmy odpowiedzi pytania, które najczęściej nurtują osoby pragnące mieć w swoim ogrodzie gdaczące dekoracje.

Klatki i ogrodzenia dla kurczaków

Trzeba mieć na uwadze, że kurczaki mają tendencję do rozkopywania świeżo posadzonych grządek, zjadania każdej główki kapusty i rozrzucania gleby na prawo i lewo. Aby zapobiec takim szkodom, warto używać metalowych klatek drucianych w kształcie skrzynek. Takie klatki są znakomite do ochrony nisko rosnących roślin jak szpinak czy marchew.

Dobrym pomysłem jest też wykorzystywanie rolek drutu chroniącego przed drobiem, który wznosi się na wysokość kolan. Za ich pomocą można rozstawić ogrodzenie wokół upraw, aby powstrzymać kurczaki przed tym, co lubią najbardziej – grzebaniem w glebie. A to dlatego, iż, pomimo że kurczaki na ogół nie są zainteresowane jedzeniem pomidorów czy papryki, niszczą te dojrzewające roślinki. Montaż ogrodzenia dla kurczaków zajmuje tylko kilka minut, więc warto poświecić tę krótką chwilkę.

Zdrowe jajka w lodówce

Często głównym powodem trzymania kurczaków są zdrowsze jajka. Kurczaki są bardzo aktywne i poruszają się niemal przez cały dzień. Ich ciągła aktywność i ekspozycja na światło słoneczne prowadzą do radykalnej poprawy profilu odżywczego jaj, które składają. Badania wykazały, że w porównaniu z kurami z kurników przemysłowych jaja od aktywnych kur hodowanych na wolnym powietrzu miały o 33% mniej cholesterolu, o 25% mniej tłuszczów nasyconych i znacznie więcej witaminy A, D i E oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Jaj zebranych z czystej budki lęgowej nie trzeba myć, ponieważ skorupki zamykają się i chronią przed zanieczyszczeniami, gdy wychodzą z kury. A jeśli zdarzy się, że złożą jaja na zewnątrz, w celu obrony przed salmonellą wystarczy zmyć widoczne zabrudzenia z jaj pod ciepłą bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Niszczyciele kleszczy

W ostatnich latach kleszcze, które mogą przenosić potencjalnie wyniszczającą chorobę boreliozę, rozprzestrzeniły się w różnych krajach w Europie. Przenoszące boreliozę kleszcze są obecne wszędzie – na szlakach turystycznych, poboczach dróg, podwórkach itd. Więc jeśli chcemy na dobre pozbyć się kleszczy, wystarczy wynająć do tego kurczaki. Uwielbiają zjadać te paskudztwa. Używanie kurczaków do zwalczania kleszczy naprawdę działa, dzięki czemu nasz ogród będzie bezpieczny.

Ponadto, wbrew powszechnemu przekonaniu kurczaki nie jedzą wszystkiego, co się rusza. Nie przepadają za krocionogami i na szczęście ignorują też pszczoły miodne. Jednak kochają ślimaki i małe koniki polne, co czyni z nich armię pomocnych sprzymierzeńców ogrodowych.