5 ekologicznych porad ogrodniczych

5 ekologicznych porad ogrodniczych

Nie chcesz stosować szkodliwych metod w swoim ogrodzie? Wypróbuj naszych pięć ekologicznych wskazówek, aby Twój ogród mógł rozkwitnąć bujnym, naturalnym pięknem.

Uprawia własnych ziół i warzyw

Możesz w pełni wykorzystać swój ogród, uprawiając własne warzywa, owoce i zioła. Poza tym smakują o wiele lepiej, jeśli wiesz, że pochodzą z Twojego ogródka. Nie potrzebujesz nawet dużego ogrodu do uprawy warzyw. Możesz, na przykład, uprawiać niewielką ilość ziemniaków i marchewki w małych pojemnikach.

Jeśli masz bardzo ograniczoną przestrzeń lub po prostu chcesz uprawiać coś mniej wymagającego w utrzymaniu, to zawsze możesz zdecydować się na ogródek ziołowy. Zioła są również niezbędne w przyciąganiu do ogrodu pożytecznych żyjątek, takich jak pszczoły. Mogą Ci skutecznie pomóc w walce ze szkodliwymi szkodnikami ogrodowymi.

Używanie naturalnych pestycydów

Naturalne pestycydy to przyjazna dla środowiska alternatywa dla produktów chemicznych, które możesz zakupić w wielu sklepach. Możesz użyć prostej mieszanki czosnku i chili na swoich roślinach, aby odstraszyć szkodniki, a także chronić rośliny, wprowadzając do ogrodu pożyteczne owady, takie jak biedronki.

Ponadto warto stworzyć też miejsca do karmienia ptaków, ponieważ te skrzydlate cudaki mogą odstraszać szkodliwe owady i naturalnie zapylać Twój ogród.

Własny kompost

Innym świetnym sposobem na zachowanie ekologicznego ogrodu jest własny kompost. Możesz do tego wykorzystać swoje organiczne odpady żywnościowe, które sprawią, że rośliny będą cieszyć się zdrową i bogatą w składniki odżywcze glebą, jaką wytworzy Twój kompost.

Możesz kompostować wiele produktów – od kawy i herbaty po papier i liście. Upewnij się tylko, że dobrze znasz zasady kompostowania, zanim zaczniesz. Kluczem jest znalezienie słonecznego miejsca na kompost i upewnienie się, że nie jest on zbyt wilgotny ani zbyt suchy.

Beczka na deszczówkę

Utrzymanie bujnego i pięknego ogrodu wymaga sporo wysiłku i wody. Z kolei podlewanie roślin wężem ogrodowym może doprowadzić do marnowania dużej ilości wody. Bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą jest zainstalowanie beczki na deszczówkę.

Syfony pomagają zbierać deszczówkę z dachu lub szopy ogrodowej. A następnie możesz wykorzystać zebraną wodę w swoim ogrodzie. To świetny sposób na oszczędzanie wody i niższe rachunki, a także na wykorzystanie deszczowej pogody.

Kupowanie roślin rodzimych

Jeśli chcesz mieć łatwy w utrzymaniu, przyjazny dla środowiska ogród, warto sadzić jak najwięcej roślin rodzimych. Takie rośliny naturalnie występują na określonym obszarze, glebie i klimacie, w którym żyjesz. Wymagają znacznie mniej pracy i zapewniają lepsze środowisko dla lokalnej fauny. Ponadto, zużyjesz znacznie mniej wody, aby utrzymać je przy życiu.

Ażeby dowiedzieć się, jakie rośliny są charakterystyczne dla Twojego regionu, wystarczy złożyć wizytę w sklepie ogrodniczym. Możesz też poszukać w Internecie, gdzie znajdziesz niejeden artykuł na ten temat. Poza tym w obydwóch z tych miejsc możesz również zakupić sadzonki tych roślin.