Prognoza pogody na najbliższy tydzień: Przygotuj się na burze i spadek temperatur

Prognoza pogody na najbliższy tydzień: Przygotuj się na burze i spadek temperatur

W nadchodzącym tygodniu aura będzie kształtowana przez chłodne masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego, które będą do nas napływać bezpośrednio z rejonów północnego Atlantyku. Zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek, niż przechodzący znad Węgier ku północnemu wschodowi przyniesie z sobą intensywne opady oraz burze, szczególnie na terenie południowej i wschodniej części Polski. Od środy poczujemy wyraźne ochłodzenie, w szczególności na północy kraju; natomiast na południu przelotne opady deszczu i burze będą towarzyszyć nieco wyższym niż na północy temperaturom.

W poniedziałek możemy spodziewać się umiarkowanego i dużego zachmurzenia. Poranek przyniesie lokalnie silne zamglenia i mżawki. Na przestrzeni dnia możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu oraz burz, czasami z gradem – jedynie północny zachód pozostanie wolny od tych zjawisk atmosferycznych. W trakcie burz wysokość opadów może dochodzić do 30 mm, a na południu nawet do 45 mm. Najwyższe temperatury wyniosą od 20°C na zachodzie do 25°C na południowym wschodzie Polski. Nad morzem i w rejonach podgórskich będzie chłodniej, około 18°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunku zachodniego oraz północno-zachodniego. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 75 km/h.

Wtorek przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie, a w Karpatach miejscami nawet całkowite. Przelotne opady deszczu będą pojawiać się miejscami, a burze z gradem i intensywnymi opadami (nawet do 40 mm) wystąpią na wschodzie, w centrum i na południu kraju. Temperatury maksymalne wahają się od 19°C do 23°C, jednak na południu i nad morzem będzie chłodniej – od 14°C do 18°C. Wiatr słaby, od północy i północnego zachodu, jedynie na północy kraju od zachodu. Porywy wiatru podczas burz mogą dochodzić do prędkości 60 km/h.

Środa przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie. Przelotne opady deszczu mogą pojawić się na terenie całego kraju, a na zachodzie możliwe są burze. Temperatury maksymalne wahają się między 20°C do 25°C, choć nad morzem i w górach będzie chłodniej – od 16°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nadciągający z kierunków zachodnich.

Prognoza na czwartek przewiduje umiarkowane, czasem duże zachmurzenie. Przelotne opady deszczu mogą pojawić się miejscami, a na południu możliwe są burze. Temperatury maksymalne wyniosą od 18°C do 23°C, chłodniej będzie nad morzem – od 14°C do 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Porywy wiatru podczas burz mogą osiągnąć prędkość do 65 km/h.

Na koniec tygodnia, w piątek, prognozowane jest umiarkowane i duże zachmurzenie. Przelotne opady deszczu będą występować na terenie całego kraju, natomiast burze mogą pojawić się na wschodzie i południu Polski. Temperatury maksymalne wyniosą od 18°C na północy i wschodzie, przez około 21°C w centrum, aż po 24°C na południu. Nad samym morzem będzie chłodniej, od 14°C do 16°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Porywy wiatru podczas burz mogą osiągnąć prędkość do 80 km/h.