Rodzaje i zastosowanie nawozów azotowych w rolnictwie

Rodzaje i zastosowanie nawozów azotowych w rolnictwie

Rolnicy i ogrodnicy poszukują różnych sposobów na zwiększenie efektywności wzrostu hodowanych roślin. Często wykorzystują nawozy azotowe, wpływające niemal bezpośrednio na rozwój warzyw, kwiatów. Nie należy z nimi przesadzać, ponieważ w dużych ilościach mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi mineralnej w glebie. Jednak w optymalnych ilościach są w stanie znacząco wpłynąć na rozwój roślin.

Czym są nawozy azotowe?

Nawozy azotowe stanowią grupę nawozów mineralnych, stworzonych na bazie łatwo przyswajalnych związków azotowych. Przydają się podczas uprawy różnych roślin – rolniczych, ozdobnych, warzywnych.

Można dokonać ich podziału ze względu na formę występującego w nich azotu. Dzielimy je na: amonowe, saletrzane, saletrzano-amonowe, amidowe.

Stosunkowo popularne są nawozy amonowe, zbudowane na bazie siarczanu amonu. Charakteryzują się one silnym działaniem zakwaszającym oraz dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Nadają się tylko do gleb zasadowych lub neutralnych.

Innym rodzajem są nawozy saletrzane, wytworzone z różnych typów saletry. Najczęściej wykorzystuje się saletrę wapniową (zwiększającą pH kwaśnego podłoża) lub potasową (pomagającą w kwitnieniu roślin). Takie nawozy nadają się do nawożenia pogłównego.

Warto zwrócić uwagę na najpopularniejsze nawozy saletrzano-amonowe. Cechują się one szybkim rozpuszczaniem w wodzie. Są łatwe w stosowaniu. Służą do wzmacniania gleby przed siewem lub sadzeniem. Mogą znacznie wpływać na pH podłoża. Saletra amonowa daje dobre efekty w kontakcie ze zbożami ozimymi i jarymi, roślinami przemysłowymi oraz okopowymi. Nawozy saletrzano-amonowe chętnie wykorzystują sadownicy i ogrodnicy.

Do czego służą nawozy azotowe?

Nawozy azotowe mają bezpośredni wpływ na bujność i wzrost roślin. Zwiększają one masę zieloną i powiększają plon nasion. Rolnicy nie powinni przesadzać z ich ilością. Nawozy azotowe w dużych ilościach mogą negatywnie wpłynąć na słodycz w burakach lub masę tłuszczu w rzepaku, nasionach słonecznika.

Nawozy azotowe pobudzają rośliny do szybkiego wzrostu. Zaopatrują je także w podstawowe składniki odżywcze, których nieraz może zabraknąć w niedoskonałej glebie. Powinno się je dawkować z ostrożnością i odpowiednią wiedzą na temat faz rozwojowych upraw.

Dostawca nawozów do uprawy roślin, firma Ontrade.pl, posiada wśród swojego asortymentu bogatą gamę nawozów azotowych, potasowych i magnezowo-siarkowych. Wszystkie proponowane produkty przedkładają się na prawidłowy i szybki wzrost, rozwój roślin uprawnych. W rezultacie rolnicy, ogrodnicy, sadownicy mogą cieszyć się z wysokiej jakości plonów.