6 rodzajów budynków rolniczych, o których warto wiedzieć

6 rodzajów budynków rolniczych, o których warto wiedzieć

Struktury rolnicze to działy inżynierii rolniczej zajmujące się planowaniem, projektowaniem i budową. Zapewniają sprzyjające warunki do budowy dobrze prosperującej farmy komercyjnej. Konstrukcje rolnicze to budynki rolnicze związane ze zbiorem plonów i hodowlą zwierząt gospodarskich.

Innymi słowy, są to obiekty zbudowane na terenie gospodarstwa, które upraszczają operacje. Różne typy gospodarstw wymagają określonych budynków gospodarczych, aby z powodzeniem prowadzić działalność rolniczą. Budynek gospodarczy określa też typ gospodarstwa.

Istnieje wiele rodzajów struktur rolniczych, które wykorzystywane są do różnych celów. Poprawiają one przechowywanie i transport, a do tego zmniejszają straty po zbiorach i ulepszają warunki pomieszczeń dla zwierząt. Poniżej omawiamy różne typy konstrukcji i budynków gospodarskich, o których powinien wiedzieć każdy rolnik.

Stodoła

Stodoła to popularny budynek rolniczy, który służy wielu celom – m.in. zapewnia schronienie dla zwierząt gospodarskich lub pasz dla zwierząt, takich jak zboże i siano. Ponadto, służy do przechowywania maszyn rolniczych i zapasów. Istnieją różne rodzaje stodół w zależności od wielkości i przeznaczenia.

W gospodarstwach, które hodują zwierzęta gospodarskie, główną stodołą jest stajnia. Zazwyczaj składa się z boksów dla zwierząt, miejsca do pielęgnacji, siodlarni i prysznica. A w przypadku bydła jest w niej również miejsce dla kóz i owiec. Natomiast zagrody dla zwierząt gospodarskich wykorzystywane są głównie dla drobiu, z kolei chlewnie dla trzody chlewnej.

Dom w gospodarstwie

Dom w gospodarstwie to budynek, który jest pomieszczeniem dla rolników, pracowników i ich rodzin. Obejmuje głównie biuro i dużo miejsca do przechowywania żywności. Posiada również dużą chłodnię, z piwnicą lub zamrażarką. A to dlatego, że rodziny żyjące na gospodarstwie zwykle składają się z większej liczby osób. Dom w gospodarstwie reprezentuje proste życie wiejskie i stanowi bazę domową dla działalności rolniczej.

Duże domy w gospodarstwie zawierają trzy lub cztery sypialnie. Innymi słowy, dom ten służy jako główny obiekt w środowisku rolniczym. I najczęściej jest on połączony z jedną lub kilkoma stodołami.

Silos

Silos to miejsce do przechowywania zbóż, takich jak pszenica, kukurydza i kiszonka. Przechowuje się w nim również węgiel, cement, zrębki i trociny. Silos utrzymuje ziarno w suchej kondycji, a do tego chroni je przed owadami i gryzoniami. Zwykle jest to głębszy dół albo wysoki cylinder wykonany z drewna lub betonu, który jest uszczelniony w celu usunięcia powietrza.

Silosy bunkrowe to rowy z betonowymi ścianami. Są one wypełnione i zapakowane w ładowarki i ciągniki. Silosy workowe to ciężkie tuby plastikowe o zmiennej długości. A silosy wieżowe to długie konstrukcje cylindryczne, wykonane ze stalowych paneli, lanego betonu lub klepek drewnianych.

Szklarnia

Szklarnia to wyjątkowy obiekt, który pomocny jest w uprawie roślin i uprawach wymagających uregulowanych warunków pogodowych. Ściany i dach są w większości zbudowane ze szkła i materiałów przezroczystych. Większość szklarni ma też wbudowane okna do wentylacji.

Szklarnia to optymalna struktura do produkcji warzyw, owoców lub kwiatów w odpowiednim klimacie. Szklarnie i tunele foliowe z polietylenu są idealne do uprawy szkółkarskiej oraz produkcji warzyw i kwiatów w różnych klimatach. Natomiast domy z siatki to opłacalne konstrukcje, które idealnie nadają się do uprawy roślin, w tym sadów, ogrodów warzywnych i szkółek leśnych.

Wylęgarnia

Wylęgarnia to ogrzewane wybiegi zapewniające schronienie dla drobiu i młodego inwentarza. Jest używana głównie do hodowli młodych ptaków, takich jak pisklęta kur, gęsi i indyków. Jak wiadomo, zwierzęta te polegają na cieple matki. Jednak pod jej nieobecność temperaturę utrzymuje lampa grzewcza.

W wylęgarni musi być nie tylko ciepła temperatura, ale również wentylacja, nawodnienie i warunki sanitarne. Warto wiedzieć, że wylęgarnia komercyjna ma kilka charakterystycznych elementów, takich jak automatyczne podajniki, lampy grzewcze, wentylatory i duże drzwi.

Kurnik

Kurnik to niewielka konstrukcja służąca do hodowli kurczaków, zwłaszcza kur. Jest skonstruowana głównie po to, aby zapewnić kurom miejsce do składania jaj, które w ten sposób chronione są przed złą pogodą. A do tego są łatwe w zebraniu. Jest to bezpieczny dom dla kurczaków, w którym mogą się rozwijać.

Należy zaznaczyć, że kurczaki nie są trzymane w kurniku przez cały dzień. Kurnik posiada drzwi, które pozwalają im wychodzić na zewnątrz w ciągu dnia. A po zmroku wracają do kurnika.

Być może zainteresuje Cię również artykuł o przygotowaniu gospodarstwa pod biznes agroturystyczny.

Podsumowanie

Są to podstawowe struktury gospodarstwa, o których należy pamiętać. Odgrywają ogromną rolę w rozwoju sektora rolnego. Budynki gospodarcze zapewniają dobre warunki pracy dla rolników oraz idealne środowisko dla zwierząt i drobiu.