Rosja rozważa wprowadzenie embarga na wywóz zbóż w razie niskich zapasów

Rosja rozważa wprowadzenie embarga na wywóz zbóż w razie niskich zapasów

Głośno zrobiło się ostatnimi czasy o możliwości wprowadzenia przez Rosję zakazu na eksport zbóż, w sytuacji gdyby ich ilość w kraju osiągnęła niepokojąco niski poziom. Rosyjski dziennik znany jako Izwiestia podaje, że lokalne władze biorą pod uwagę skierowanie do obiegu tymczasowego ograniczenia eksportu takich zbóż jak pszenica, jęczmień, kukurydza oraz żyto. Wszystko to miałoby miejsce gdyby zapasy tych produktów zmniejszyły się do niebezpiecznej granicy 10 milionów ton.

Informacje te potwierdza Ministerstwo Rolnictwa, zgodnie z którym niewielka liczba zapasów zbożowych wynosi właśnie 10 milionów ton i wystarcza na ok. 1,5 miesiąca. Taki stan rzeczy jest wynikiem rocznego zużycia zbóż w Rosji, które oscyluje na poziomie 80-85 milionów ton. Zdaniem jednego z przedstawicieli Komisji Rynku Finansowego Dumy Państwowej, ograniczenia eksportowe są skutecznym sposobem na utrzymanie niskich cen krajowych. Jego zdaniem, te restrykcje już teraz oddziałują na sytuację na rynku benzyny oraz oleju napędowego, a w przyszłości mogą dotknąć również inne branże.

Forbes natomiast podaje, że eksperci są zdania, iż prawdopodobieństwo spadku zapasów zbóż do tak niskiego poziomu jest małe, dlatego zaskoczeni są planami rządu Rosji dotyczącymi zakazu eksportu zbóż. Dimitrij Rylko, Dyrektor Generalny Instytutu Warunków Rynku Rolnego (IKAR), informuje, że kraj obecnie posiada określoną ilość zbóż przeznaczoną na eksport. Nawet gdyby ta ilość została w pełni wykorzystana, pozostałe zapasy zbóż przekraczałyby 10 milionów ton. Dodatkowo, skupiają się oni obecnie na sprzedaży jak największej ilości zbóż, aby utrzymać stabilne ceny na rynku krajowym.

Według Władimira Petrychenko, Dyrektora Generalnego Centrum Analitycznego ProZerno, ekspertyza nie jest potrzebna ze względu na to, że złe warunki pogodowe oraz ograniczenia w spełnianiu kontraktów już teraz hamują eksport. Tymczasem zgromadzone zapasy zboża w gospodarstwach rolnych wynoszą 39,924 miliona ton od dnia 1 września. Przewidywano że zbiory zbóż w masie netto osiągną poziom 140 milionów ton, ale ostatecznie udział pszenicy wyniósł 93 miliony ton, co jest wynikiem nieco gorszym od rekordowych wskaźników z poprzedniego roku. W związku z tym, Ministerstwo Rolnictwa prognozuje, że eksport zbóż z Federacji Rosyjskiej w bieżącym sezonie wyniesie 65 milionów ton.

Wcześniej przewidywano, że władze Federacji Rosyjskiej mogą wprowadzić zakaz na eksport zboża z kraju w celu podniesienia światowych cen żywności. Udział eksportu pszenicy z Rosji w globalnym wywozie tego zboża wynosi bowiem 25% w tym sezonie. Jakiekolwiek ograniczenia doprowadzą do nagłego wzrostu notowań, co już miało miejsce na początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Z każdej tony pszenicy Rosja zarabia aż 30% ceny w formie cła eksportowego, dlatego władze kraju są zainteresowane wzrostem notowań światowych.