Świadomość ekologiczna Polaków na coraz wyższym poziomie

Świadomość ekologiczna Polaków na coraz wyższym poziomie

Badanie przeprowadzone przez SW Research na rzecz Fundacji ProKarton ujawniło, iż liczba Polaków segregujących odpady wzrosła do 97%, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2023. Ponadto, obserwuje się rosnącą świadomość społeczną dotyczącą recyklingu kartonów służących do przechowywania płynnej żywności. Aż 58% uczestników badania przyznało, że takie odpady kierują do żółtych koszy na śmieci.

Niemniej jednak, problemem nadal pozostaje prawidłowa segregacja odpadów. Jak zauważa Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton, często surowce z różnych pojemników są zanieczyszczone innymi typami odpadów. To utrudnia procedurę sortowania i obniża jakość materiałów przeznaczonych do recyklingu.

Sosnowski, podczas rozmowy z Newseria Biznes, podkreśla znaczący wzrost ekologicznej świadomości polskiego społeczeństwa w ostatnich latach. W szczególności zwrócił uwagę na osoby pomiędzy 40 a 59 rokiem życia oraz mieszkańców województw lubuskiego i opolskiego, którzy najczęściej segregują odpady z opakowań. Co więcej, wszystkie osoby biorące udział w badaniu z tych dwóch regionów deklarowały przestrzeganie reguł segregacji. Najmniej świadomości ekologicznej wykazują natomiast mieszkańcy Podlasia oraz osoby poniżej 39. roku życia.

Sygnalizuje to trend zgodny z ogólnounijnymi wymogami dotyczącymi segregacji odpadów. W Polsce, tak jak w innych krajach UE, obowiązuje segregacja odpadów komunalnych. „Badanie opinii na temat segregacji odpadów opakowaniowych” wykonane przez SW Research dla Fundacji ProKarton pokazało, że aż 97% Polaków segreguje odpady, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2023 roku odsetek ten wynosił jeszcze 79%.

W kontekście prawidłowej segregacji kartonów do płynnej żywności, należy pamiętać, że powinny one trafiać do żółtych pojemników przeznaczonych na tworzywa sztuczne, metale i wielomateriałowe odpady opakowaniowe. Tę właściwą zasadę stosuje 58% badanych osób, najczęściej w wieku 40-59 lat.