Uprawa pomidorów. Jak należy dbać o warzywa?

Uprawa pomidorów. Jak należy dbać o warzywa?

Pomidory to popularne warzywo, zarówno wśród rolników, jak i konsumentów. Na co należy zwrócić uwagę podczas uprawy? Co należy zrobić, aby uzyskać piękne i zdrowe warzywa?

Miejsce uprawy

Pomidory można uprawiać zarówno w tunelach foliowych i szklarniach, jak i na otwartym polu. Tunele i szklarnię są jednak najpopularniejszym sposobem uprawy tych warzyw. Dlaczego? Ponieważ pomidory potrzebują osłony, ale jednocześnie muszą mieć odpowiednie nasłonecznienie.

Pomidory potrzebują także odpowiedniej gleby. Najlepiej aby była ona bogata w próchnicę i przepuszczalne. Ziemia musi być także dobrze przekopana przed sadzeniem lub zasiewem.

Sadzenie i zasiew pomidorów

Pomidory można wysiewać już w lutym lub marcu. Nasiona należy umieścić płytko i przykryć niewielką ilością ziemi. W ziemi można umieścić także sadzonki. Te należy umieścić w gruncie w maju. Ważne jest, aby nie sadzić pomidorów zbyt gęsto. W przypadku wysoko rosnących pomidorów wystarczy rozstawa 40-50 cm. Jeżeli jednak sadzone są pomidory krzaczaste, to konieczne są odstępy nawet 90 cm. Gdy pomidory podrosną, warto przywiązać pędy do palików, by rośliny mogły rosnąć we właściwy sposób – nie będą się ona pokładać na ziemi.

Pielęgnacja

Przy pielęgnacji pomidorów należy pamiętać o przycinaniu bocznych pędów. Najczęściej pozostawia się jedynie główny pęd, nie ma jednak przeszkód, aby prowadzić uprawę na 2 lub 3 pędy. Pozostałe pędy oraz liście rosnące tuż na ziemią należy usunąć. W sierpniu konieczne jest też ogławianie – usunięcie wierzchołków pędów.

Należy także pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza gdy pomidory rosną w tunelu lub szklarni. Konieczne są także opryski. Chronią one rośliny przed chorobami i insektami.

Zbiór

Pomidory można już zbierać lipcu i sierpniu. Zbiory mogą potrwać nawet do pierwszych przymrozków. Warzywa należy zbierać tylko w przypadku, gdy są w pełni dojrzałe – gdy są czerwone, a szypułki ułamują się z łatwością. Najlepiej także zbierać pomidory, gdy te są suche, a dzień jest pogodny.