Wirus grypy ptaków powoduje ogromne straty w populacji kur niosek w USA, szczególnie w stanie Iowa

Wirus grypy ptaków powoduje ogromne straty w populacji kur niosek w USA, szczególnie w stanie Iowa

Stan Iowa, będący czołowym dostawcą jaj na terenie Stanów Zjednoczonych, doświadcza znacznych spadków w populacji drobiu z powodu wirusa grypy ptaków. W ciągu ostatnich dni na terenie tego amerykańskiego stanu potwierdzono występowanie wirusa w miejscach, gdzie hodowano 1,2 miliona kur niosek. To pierwszy taki incydent w tym roku jesienią, który miał miejsce na tak rozległej fermie drobiu w stanie Iowa. Warto przypomnieć, że niedawno podobny problem dotknął Minnesotę, gdzie konieczne stało się zutylizowanie prawie miliona kur niosek.

Zjawisko przenikania HPAI do gospodarstw w stanie Iowa budzi szczególne obawy wśród obywateli USA, ponieważ lokalny przemysł drobiarski odpowiada za największą produkcję jaj do konsumpcji w kraju i jest jednym z kluczowych producentów indyków. W 2021 roku fermy w stanie Iowa wyprodukowały blisko 15 miliardów jaj (liczebność kur niosek wynosiła 58 milionów), a hodowle indyków domowych liczyły około 12 milionów ptaków rocznie. Amerykanie wyrażają swoje obawy, że w przypadku niekontrolowanego rozpowszechnienia wirusa na strategicznych obszarach produkcji drobiu, ceny jaj konsumpcyjnych i mięsa drobiowego mogą gwałtownie wzrosnąć – takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz.

Podczas ostatniego wybuchu epidemii grypy ptaków w Stanach Zjednoczonych najbardziej ucierpieli hodowcy jaj i indyków z Iowa, gdzie musiano zutylizować prawie 16 milionów sztuk drobiu. Od początku roku 2022 do kwietnia 2023 r., całkowite straty w populacji drobiu na terenie USA spowodowane HPAI były szacowane na 58,8 mln sztuk, rozprzestrzenione na obszarach 47 stanów. W wyniku poniesionych strat, ceny jaj i mięsa indyczego osiągnęły rekordowe wartości w ubiegłym roku.