Zasiewy soi i kukurydzy w Brazylii spowolnione z powodu nierównomiernych opadów deszczu, co wpływa na ceny na giełdzie

Zasiewy soi i kukurydzy w Brazylii spowolnione z powodu nierównomiernych opadów deszczu, co wpływa na ceny na giełdzie

W centrum handlu zbożami, Chicago, soja jest obecnie bardzo ceniona, a główni gracze na rynku przewidują dalsze wzrosty jej notowań. Kluczowe dla cen soi i rzepaku są nierównomierne opady w Ameryce Południowej, które utrudniają sadzenie soi w Brazylii, tworząc niekorzystne warunki uprawy. Zgodnie z danymi Conab, do tej pory zasiano 65% planowanego obszaru pod soję w Brazylii, co jednak jest znacznie poniżej przeciętnej wartości dla tego okresu.

Spekulanci obstawiają wzrosty cen soi, ale jednocześnie obserwujemy spadek cen kukurydzy i pszenicy na amerykańskim rynku. Warunki pogodowe mogą również wpłynąć na produkcję kukurydzy, gdyż większość brazylijskich upraw rośliny jest sadzona po zbiorach soi. Na razie te czynniki doprowadziły do nieznacznego wzrostu cen kukurydzy. Fundusze hedgingowe od jakiegoś czasu utrzymują krótką pozycję netto w kukurydzy (oczekując spadku cen), ale jeśli obawy o uprawy w Brazylii się zintensyfikują, mogą one przyspieszyć wzrosty.

Notowania kontraktów futures na pszenicę w USA utrzymują się blisko historycznych minimów. Według danych z ostatniego wtorku, inwestorzy spekulacyjni utrzymują krótką pozycję netto na futures na pszenicę w Chicago. Przewidywania dalszych spadków cen wynikają z silnej konkurencji na rynku eksportowym, szczególnie ze strony Rosji.

Z drugiej strony, są pozytywne prognozy dla zbiorów amerykańskich w 2024 roku. Dane USDA pokazują, że 48% upraw pszenicy ozimej jest w dobrym lub doskonałym stanie (stan na 19 listopada). Jest to niewielki wzrost z 47% tydzień wcześniej i najlepszy wynik od zbiorów w 2020 roku.

Unijne rynki zbożowe naśladują ruchy giełdy w Chicago, co tłumaczy wtorkowe wzrosty, ale bardzo wysokie kursy euro (powyżej 1,09) wywierają znaczny nacisk na ceny zbóż. Pogarsza to konkurencyjność francuskiego (unijnego) eksportu, który jest już o ponad 20% mniejszy niż sezon wcześniej. Unijne notowania kukurydzy i pszenicy utrzymują się blisko historycznych minimów.

W związku ze Świętem Dziękczynienia, amerykańskie rynki będą zamknięte w czwartek, a w piątek (Czarny Piątek) obrót jest zazwyczaj niższy. Możemy więc spodziewać się większych fluktuacji w środę oraz na początku przyszłego tygodnia, gdy inwestorzy dostosowują swoje pozycje przed i po świętach w USA.