Ekologiczny dom na zimę

Ekologiczny dom na zimę

Okres letni już dawno za nami, a pełna kolorowych liści jesień również powoli dobiega końca. Jest to idealny czas, aby przygotować się do nadchodzącej zimy, która już wkrótce zapuka do naszych drzwi. Z tego powodu warto pomyśleć o przygotowaniu swojego domu na mróz i ziąb, zanim jeszcze spadnie pierwszy śnieg. Można to zrobić, stawiając na rozwiązania ekologiczne, które zgromadziliśmy w poniższej lekturze.

Zapobieganie przeciągom

Jeśli zimne powietrze wkrada się do domu przez dolną szczelinę drzwi wyjściowych, możemy tracić nawet do 30 procent domowego ciepła. W celu utrzymania zimnego powietrza z dala od domowego ogniska należy podłożyć pod drzwi zwinięty ręcznik, który skutecznie zablokuje próby zimnego powietrza, które będzie chciało przedostać się do wnętrza naszej ogrzanej chatki.

Wymiana filtrów powietrza

Jest to bardzo dobry pomysł, aby termostat działał sprawnie przez cały rok. Czynność ta nabiera szczególnego znaczenia w okresie zimowym, a więc wtedy, gdy nasz dom ogrzewany jest przez całą dobę. Z kolei brudne filtry mogą ograniczać przepływ powietrza, przez co ogrzewanie może nie tylko ciężej pracować, ale i odznaczać się mniejszą wydajnością.

Zabezpieczyć przed mrozem klimatyzację

Czy Twoja klimatyzacja pobiera wodę? Jeśli tak, to należy opróżnić klimatyzację z wody, która biegnie przez wszystkie węże i rury, a także zamknąć zawór wody, ponieważ przez okres zimowy i tak nie będzie Ci potrzebna. A jeśli przez całe lato korzystasz z klimatyzacji montowanej na zewnątrz okna, powinieneś ją wymontować i przechowywać w domu aż do końca zimy. W przeciwnym razie otworzysz dla zimnego powietrza drogę prosto do Twojego ogrzanego pomieszczenia.

Zmień kierunek pracy wentylatora na suficie

Jest to prawdopodobnie najłatwiejsza rzecz do zrobienia z naszej listy, aby zapewnić w domu większą energooszczędność podczas zimy. Należy uruchomić wentylatory sufitowe w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Tym sposobem wentylator zacznie wyciągać ciepłe, ogrzane powietrze z sufitu i rozprowadzać je po domu. Dzięki temu koszty ogrzewania zmniejszą się o około 10 procent. Prosta i wydajna sztuczka!

Izolacja ekologiczna

Jeżeli masz strych, powinieneś zwiększyć ilość izolacji, którą utrzymujesz tam podczas cieplejszych miesięcy. Decydując się na ten krok, utrzymasz w swoim domu więcej ciepła. I nie musisz kupować drogich materiałów, aby zapewnić lepszą izolację. Możesz do tego użyć wełny, korka, a nawet starych dżinsów. Izolację można wykonać z wielu materiałów ekologicznych lub pochodzących z recyklingu, które sprawią, że tej zimy Twój dom stanie się bardziej energooszczędny.