Pomysły na bardziej ekologiczny dom

Pomysły na bardziej ekologiczny dom

Kiedy wiele osób myśli o domach przyjaznych dla środowiska, myśli o domach całkowicie samowystarczalnych. I chociaż może to być idealny eko-styl życia, dla wielu ludzi nie jest zbyt realistyczny. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby uczynić dom bardziej przyjaznym dla środowiska bez poświęcania Twojej wygody.

Żarówki energooszczędne

Jednym z najlepszych sposobów na bardziej ekologiczny dom jest zainwestowanie w żarówki energooszczędne. Nie tylko zużywają mniej energii elektrycznej, ale działają też znacznie dłużej niż zwykłe żarówki. Oznacza to, że możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, jednocześnie pomagając środowisku. W rzeczywistości wiele żarówek LED ma żywotność około 50 000 godzin, czyli 50 razy dłużej niż zwykła żarówka.

Ponadto w ciągu ostatnich kilku lat żarówki energooszczędne przebyły długą drogę. Dzięki temu można znaleźć nawet takie, które wyglądają jak zwykłe żarówki.

Zainstaluj panele słoneczne

Panele słoneczne wyposażają Twój dom w czystą energię elektryczną. Faktem jest, że wiele osób nie decyduje się na panele słoneczne ze względu na wysokie koszty początkowe. Szacuje się jednak, że panele słoneczne potrzebują od 7 do 20 lat, aby całkowicie się zwrócić. W związku z tym, jeśli planujesz mieszkać w swoim domu przez długi czas, warto pomyśleć o takiej inwestycji.

Zainstaluj inteligentny termostat

Zainstalowanie inteligentnego termostatu to kolejny doskonały sposób na ekologiczny dom. Dla większości ciepło jest największym źródłem zużycia energii, zwłaszcza podczas długich zimowych miesięcy, kiedy wielu z nas pozostawia włączone grzejniki dłużej niż to konieczne.

Najlepszym sposobem na walkę z tego typu zużyciem energii jest zainstalowanie inteligentnego termostatu. Dzięki inteligentnym termostatom możesz zaprogramować, aby ogrzewanie było włączane tylko o określonych porach dnia. Na przykład, większość ludzi ustawia je w taki sposób, aby grzanie pomieszczeń wyłączało się w momencie, gdy wychodzą do pracy, a włączało się ponownie, gdy wracają do domu.

Zwracaj uwagę na etykiety

Nie zapominaj o zwracaniu uwagi na etykiety przy zakupie produktów. Niezależnie od tego, czy kupujesz przekąski dla swoich dzieci, czy nawet ekologiczną karmę dla kurczaków, zawsze szukaj etykiety z certyfikatem ekologicznym. Jeśli produkt zawiera taką etykietę, oznacza to, że jest pozbawiony dodatków syntetycznych, takich jak barwniki, emulgatory, konserwanty, pestycydy, nawozy chemiczne itp.

A przy zakupie kawy warto szukać tych gatunków, które uprawiane są w zacienionym otoczeniu. A to dlatego, że ziarna takiej kawy uzyskuje się, nie naruszając siedlisk leśnych.

Zmniejsz zużycie wody

Czy wiesz, że przeciętna osoba zużywa 300-400 litrów wody dziennie? Jest wiele sposobów na zmniejszenie zużycia wody w domu:

  • Bierz krótsze prysznice
  • Zakręcaj wodę podczas mycia zębów
  • Inwestuj w energooszczędne pralki i zmywarki
  • Inwestuj w głowice prysznicowe o niskim przepływie
  • Szybko usuwaj przecieki
  • Nie spłukuj wody po oddaniu moczu

Te małe kroki mogą znacząco wpłynąć na średnie zużycie wody.