Kilka prostych sposobów dbania o środowisko
Dbanie o środowisko i ochrona przyrody jest czymś, co powinniśmy mieć na uwadze każdego dnia. Jak wiadomo, bardzo ważną częścią środowiska są nasze lasy i drzewa. Kompleksy leśne są nie tylko domem dla rozległego ekosystemu roślin i zwierząt. Są także źródłem żywności, paliwa, leków i wielu innych niezbędników. Jednak ich najważniejszą zaletą jest produkcja tlenu i utrzymywanie umiarkowanej temperatury na Ziemi. Oto kilka porad ekologicznych na ratowanie środowiska:
Kupowanie drewna i mebli z certyfikatem FSC
Niezależnie od tego, czy jest to stolik kawowy, czy rama łóżka, ważne jest, aby kupować wyłącznie drewno i meble z certyfikatem FSC. Dzięki temu mamy gwarancję, że wspieramy ochronę lasów i środowiska zwierząt.
Drzewa w ogrodzie
Coraz więcej osób decyduje się na wzbogacanie swoich ogrodów i podwórek, sadząc drzewa, krzewy i różne gatunki roślin. Tym sposobem uzyskują korzyści dekoracyjne i dodatkowy cień w upalne dni. Jednakże oprócz fundowania relaksu i zapewniania kontaktu z naturą drzewa mają jeszcze wiele innych zalet. Pomagają ograniczyć zmiany klimatyczne, oczyszczają powietrze, zmniejszają zanieczyszczenie wody i stanowią schronienie dla wielu zwierząt i owadów.
Ponadto, w uprawie warto używać nawozów naturalnych i produktów ekologicznych. Są to substancje biodegradowalne. A więc nie zawierają szkodliwych chemikaliów, które trafiają do gleby, rzek, jezior i wód gruntowych. Te naturalne produkty są również znacznie bezpieczniejsze dla roślin i poprawiają strukturę gleby.
Zmniejszyć zużycie papieru
Zmniejszenie zużycia papieru oznacza, że ścina się mniej drzew! Zamiast papieru, warto wykorzystać technologię. Zadaj sobie pytania: Czy naprawdę muszę wydrukować ten dokument? Czy mogę wydrukować go na jednej stronie, zamiast na dwóch? Czy mogę zrobić listę zakupów na smartfonie? Czy mogę przejść na płatności elektroniczne?
Wrzucaj papier do kosza na surowce wtórne – nawet jeśli jest to tylko koperta, czy niewielka kartka papieru.
A zamiast kupować nowe książki, wypożyczaj je z biblioteki albo od rodziny lub przyjaciół. Z kolei zakupione książki – po przeczytaniu – możesz podarować bibliotece, dzięki czemu nie będą musiały ich kupować inne osoby.
Ogranicz zanieczyszczenia
Zamiast wskakiwać do samochodu, żeby podjechać kilkaset metrów do sklepu, zdecyduj się na spacerek. A na dłuższych dystansach możesz użyć roweru, rolek, deskorolki, hulajnogi elektrycznej albo innego środka transportu, który pozwoli Ci się poruszać, pomagając Ci zaoszczędzić pieniądze, paliwo i czyste powietrze. Możesz nawet zdecydować się na mały jogging z punktu A do punktu B – skorzysta na tym nie tylko powietrze, ale i kondycja Twojego ciała.
A w naprawdę zimne i upalne dni jak najczęściej odstawiaj samochód do garażu. W ten sposób można zmniejszyć obciążenie silnika, który musi pracować jeszcze ciężej w bardzo wysokich i bardzo niskich temperaturach. Dzięki temu zużycie spalin będzie niższe, a środowisko podziękuje Ci za Twój wkład.