Zwierzęta pożyteczne dla ogrodu

Zwierzęta pożyteczne dla ogrodu

Bez zbędnych ceregieli przedstawiamy kilka pożytecznych zwierząt, które możesz powitać w swoim ogrodzie. Podamy też kilka sprawdzonych sposobów, jak zwabić je w Twoje ogrodowe progi.

Żaby i ropuchy

Może nie wyglądają najładniej, ale te brodawkowate stworzenia mogą zdziałać cuda. Żywią się ślimakami i owadami, które sieją spustoszenie w Twoim ogrodzie. W ciągu jednego okresu letniego ropuchy mogą zjeść nawet 10 000 owadów. A to czyni je wydajną i przyjazną dla ziemi alternatywą dla popularnych pestycydów.

Jak utrzymać w ogrodzie żaby i ropuchy

Dobrym rozwiązaniem jest budowa żabiego stawu albo domku dla ropuch. Niezależnie od rozmiarów oczka wodnego ropuchy i żaby będą się w nim gromadzić. Pamiętaj też, aby zapewnić im kryjówki, w których będą mogły schować się w ciągu dnia. Mogą to być kamienie albo konary drzew. Dzięki temu będą miały miejsce na odpoczynek przed nocną pracą. Co prawda, ropuchy nie żyją w wodzie, ale lubią wilgotne miejsca. Dlatego stara przewrócona doniczka z terakoty może im zapewnić idealne mieszkanko.

Ptaki i nietoperze

Podobnie jak ptaki, nietoperze są naturalnymi zjadaczami owadów. Ptaki zjadają koniki polne, larwy i inne owady, które mogą wyrządzać szkody w ogrodach. A niektóre gatunki, takie jak strzyżyki, rudziki i sikorki, zjadają też szkodliwe chrząszcze. Z kolei nietoperze ograniczają populację komarów i żywią się tysiącami innych drobnych owadów.

Jak utrzymać w ogrodzie ptaki i nietoperze

Dobrymi wabikami na ptaki są karmniki, budki lęgowe i wanienki. Nietoperze uwielbiają domki dla nietoperzy. Można także rozważyć sadzenie odpowiednich gatunków roślin, aby przyciągnąć określone gatunki ptaków.

Dżdżownice i stonogi

Te małe stworzenia są fantastyczne dla gleby i redukowania populacji owadów w ogrodzie. Podczas gdy dżdżownice kopią pod ziemią, spulchniając glebę i pozwalając wodzie i powietrzu dotrzeć do korzeni roślin, stonogi odstraszają owady naziemne.

Jak utrzymać w ogrodzie dżdżownice i stonogi

Należy postarać się o bogatą glebę i odpowiednie kryjówki. Dżdżownice przyciąga żyzna gleba. Dlatego można zakopać karton tuż pod powierzchnią gleby i zbudować pojemnik na robaki, który pozwoli tym maluchom swobodnie z niego korzystać. Aby przyciągnąć stonogi, można dodać kilka kłód, kamieni lub cegieł, w których te stworzonka będą mogły ukryć się w ciągu dnia – do czasu ich nocnej zmiany.

Pszczoły

Jak wiadomo, pszczoły mają kluczowe znaczenie dla zapylania. Te małe robotnice doskonale wiedzą, jak zadbać o ogród. Pamiętaj tylko, aby unikać pestycydów i jednorodnych upraw. Praktyki tego typu znacznie zaszkodziły populacji pszczół w ostatnich latach.

Jak utrzymać w ogrodzie pszczoły

Wystarczy posadzić rośliny, które pszczoły uwielbiają. Mogą to być drzewa owocowe, kwitnące zioła, warzywa i kolorowe kwiaty – zwłaszcza te z odmiany niebieskiej. Jeżeli posadzisz kwiaty i rośliny, które je przyciągną, pracowite pszczółki w mgnieniu oka zapylą Twój ogród!

Biedronki

Zachęcanie biedronek do nadzorowania ogrodu to świetny pomysł na zarządzanie populacjami mszyc i roztoczy. Więcej interesujących faktów na temat biedronek i nie tylko można znaleźć na einformacje.pl.

Jak utrzymać w ogrodzie biedronki

Należy zwabić je pyłkiem kwiatowym. Biedronki korzystają z dwóch głównych grup pokarmowych: owadów i pyłków. Bardzo lubią takie rośliny jak szczypiorek, kolendra, koperek, koper włoski, nagietek i smagliczka nadmorska. Nagietek przyciąga również mszyce, więc może posłużyć jako podwójna korzyść dla biedronek.

Zaskrońce

Czasami mogą nas przestraszyć, ale zaskrońce to bardzo mili goście ogrodowi. Ukrywają się w krzakach, wysokiej trawie, stosach drewna lub pod kamieniami. I skutecznie pomagają zwalczać szkodniki, takie jak świerszcze, koniki polne i inne owady.

Jak utrzymać w ogrodzie zaskrońce

Podobnie jak w przypadku żab i ropuch, dobrym pomysłem jest zapewnienie im odpowiednich kryjówek. Zaskrońce wolą ukrywać się w ciemnych miejscach, takich jak stosy drewna. Wystarczy umieścić w ogrodzie ściółkę, kamienie lub stosy drewna, aby zapewnić zacienione miejsce, w którym będą mogły się z powodzeniem ukrywać.