Jak dbać o ogród zimą

Jak dbać o ogród zimą

Nie powinniśmy pozwolić, aby zima zrujnowała piękno naszego ogrodu. Jakby nie było, pielęgnacja ogrodu w okresie zimowym pozwala przygotować go na nadejście wiosny i lata. Najwyższy czas, aby przedstawić niezbędne wskazówki, które skutecznie pomogą we właściwym utrzymywaniu ogrodu w zimie.

Usuwanie starych roślin

Sprzątanie wyschniętych i gnijących roślin to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie zdrowego ogrodu w okresie zimowym. Usunięcie starych roślin nie tylko uprzątnie ogród, ale zapobiegnie też rozprzestrzenianiu się różnych chorób, grzybów i szkodników.

Pozbywanie się niepotrzebnych roślin i zakopywanie ich może znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie większości szkodników ogrodowych, gdy już nadejdzie wiosna. Ponadto zakopywanie roślin poprawi również zdrowie gleby przez dodanie do niej materii organicznej.

Przycinanie

Przycinanie pomaga usunąć martwą część rośliny, tym samym zapewniając wzrost większych pędów w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym.

Przycinając krzewy i drzewa kwitnące, należy to robić cztery razy w roku – wczesną wiosną, latem, jesienią i późną zimą. Powinniśmy też przycinać te rośliny, których kwiaty zaczynają blaknąć. Dobrym pomysłem jest również przycinanie roślin liściastych, aby wiosną mogły szybciej odrosnąć. W zimie wiele z nich jest nieaktywnych lub uśpionych.

Wskazówki dla uzyskiwania najlepszych rezultatów:

  • Najpierw przycinamy chore lub martwe gałęzie.
  • Warto przycinać w suchy dzień.
  • W celu dostarczenia więcej światła i powietrza do korony drzewa, należy usunąć mniejsze gałęzie i ich gęstsze skupiska.
  • Nie usuwamy gałęzi, które się rozwijają lub utrzymują strukturę drzewa.
  • Przycinając, należy usuwać również te obszary gałęzi, w których jedna gałązka przyczepia się do drugiej.

Sadzenie cebulek

Okres zimowy to także dobra pora na dzielenie i sadzenie cebulek.

Cebulki takich roślin, jak żonkile i tulipany, należy sadzić wczesną zimą, ponieważ potrzebują dużo czasu na rozwój, zanim zakwitną na wiosnę. Cebulki te potrzebują również chłodnych temperatur, które mogą przyspieszyć ich kwitnienie.

W przypadku cebulek posadzonych jesienią przed zasadzeniem należy namoczyć je w ciepłej wodzie na 12 godzin – szczególnie jeśli są to cebulki osłonięte. Jednakże należy też pamiętać, że taka metoda nie nadaje się do cebulek lilii albo innych gatunków o mięsistych łuskach.

Po namoczeniu cebulki wchłoną wystarczającą ilość wody, aby szybko rosnąć – oszczędzając trzy tygodnie czasu, zwłaszcza osobom zamieszkującym północny klimat. Cebulki trzeba też nawieźć, aby pobudzić ich kwitnienie.

W przypadku cebulek, które mają niewiele kwiatów lub nie mają ich wcale, warto je najpierw potraktować nawozem. Stosowanie nawozów do cebulek o powolnym działaniu również może przynieść efekty. Dzięki temu wczesną wiosną takie roślinki będą odznaczać się lepszą wytrzymałością.

Planowanie z wyprzedzeniem

Skorzystaj z tych porad, aby wyposażyć swoją kwitnącą krainę w zdolności, jakich potrzebuje na następny sezon ogrodniczy. Zadbaj o swoje zioła, warzywa i kwiaty, ale nie zapomnij też o przygotowaniu trawnika na zimę. Powyższe wskazówki poprawią jakość Twojego ogrodu, utrzymując go pięknym i kwitnącym zarówno wiosną, jak i latem.