Jak wybrać rozpylacze do przedwschodowego zwalczania chwastów?

Jak wybrać rozpylacze do przedwschodowego zwalczania chwastów?

Chwasty są prawdziwym problemem w wielu uprawach. Pierwsze z nich pojawiają się niekiedy jeszcze przed nadejściem kalendarzowej wiosny. Z tego powodu w rolnictwie stosuje się herbicydy przedwschodowe, które mają za zadanie zwalczyć chwasty we wczesnej fazie ich wzrostu.

Rozpylacze do przedwschodowego zwalczania chwastów muszą być jednak dopasowane do rodzaju używanego preparatu i celu przedsięwzięcia. Jak wybrać właściwe rozpylacze używane w tym procesie? Podpowiadamy, na co dokładnie zwrócić uwagę.

Wielkość kropli w rozpylaczach

Niektóre rozpylacze do zwalczania chwastów mają za zadanie wytwarzać grube krople, które nie są tak podatne na działanie wiatru jak ich mniejsze odpowiedniki. Mogą być wykorzystywane zarówno w przypadku herbicydów doglebowych, jak i nalistnych.

W sytuacji, gdy preparat łączy w sobie obie funkcje, możliwe jest jego użycie również w połączeniu z rozpylaczami wytwarzającymi drobne krople. Taki środek może bowiem trafić zarówno na glebę, jak i na liście, dlatego nie ma potrzeby ścisłego kontrolowania kierunku padania kropli.

Najczęściej w opryskach przedwschodowych korzysta się z preparatów nalistnych. Pozwalają bowiem na szybkie zwalczenie pojawiających się chwastów jeszcze przed wyrośnięciem pierwszych liści uprawianych roślin.

W przypadku chwastów, które są w fazie od wykiełkowania do wypuszczenia dwóch liści, można stosować rozpylacze wydzielające niewielkie krople. Takie modele mogą być jednak używane jedynie w sprzyjających warunkach pogodowych, w przypadku których prędkość wiatru nie przekracza 2 m/s.

Urządzenia tego typu powinny być poprowadzone jak najniżej, czyli na wysokości 40 cm nad ziemią. W innym przypadku może dojść do zbyt dużego rozproszenia kropel i zmniejszenia efektywności zabiegu.

Prędkość pracy rozpylaczy do przedwschodowego zwalczania chwastów

Wielkość kropel to nie wszystko. Rozpylacze do przedwschodowego zwalczania chwastów powinny cechować się odpowiednią szybkością pracy. Zaleca się stosowanie modeli o prędkościach roboczych przekraczających 12 km/h.

Najlepsze efekty dają rozpylacze dwustrumieniowe o asymetrycznym układzie strumieni. Urządzenia te powinny umożliwiać dozowanie cieczy w ilościach do 200 l na hektar. Taka porcja jest stosowana w przypadku wietrznej pogody i przy dużej prędkości opryskiwacza. W bardziej sprzyjających warunkach możliwe jest aplikowanie herbicydów po 150 l na hektar.

Na rynku można znaleźć dysze do rozpylaczy, które ograniczają nakładanie na siebie dwóch strumieni, także w bardzo wąskich rzędach, czego dobrym przykładem jest model HCI60. Akcesoria te obracają się maksymalnie o 60 stopni. To produkty, które sprawdzają się przede wszystkim podczas zwalczania chwastów w ich początkowej fazie wzrostu.

Rozmieszczenie rozpylaczy na belce

Na jednej belce powinno stosować się nawet kilka różnych rodzajów rozpylaczy. Zazwyczaj na skraju tych elementów montuje się modele asymetryczne. Pozwalają one na zawężenie zakresu padających kropli, by herbicydy przedwschodowe nie dostawały się na teren sąsiadującego pola.

Rozpylacze asymetryczne pozwalają kierować strumień w odpowiedni punkt jeszcze skuteczniej, niż ma to miejsce w przypadku modelu wytwarzającego grube krople. Takie produkty mogą być używane także do oprysków pasowych.

Dobór rozpylaczy do przedwschodowego zwalczania chwastów

Rozpylacze do przedwschodowego zwalczania chwastów muszą być dopasowane przede wszystkim do rodzaju używanego preparatu i celu przedsięwzięcia.

Jeśli herbicyd ma trafiać do gleby, dobrze sprawdzą się modele wytwarzające duże krople. Najlepszym wyborem są te, które nie powodują nakładania na siebie strumieni. Działają w płaszczyźnie 120 stopni, a każdy ze strumieni jest odchylony o 60 stopni.

Na skrajnych punktach w belce powinno się umieszczać rozpylacze asymetryczne. Takie akcesoria zapobiegają dostawaniu się środków ochrony roślin na sąsiednie uprawy.

Z tego powodu tak ważne jest dobieranie rozpylaczy do własnych potrzeb i aktualnego etapu wzrostu chwastów. Odpowiednio dopasowany model powinien ograniczać rozpylanie herbicydów na boki, a jednocześnie kierować je na liście lub do gleby, w zależności od przeznaczenia preparatu.

Ważny jest także dobór właściwej prędkości pracy. Powinna zapewniać podaż odpowiedniej ilości środka na daną powierzchnię uprawy.