Opryskiwacze w rolnictwie – czym są?

Opryskiwacze w rolnictwie – czym są?

Uprawa roślin to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Każdy rolnik musi codziennie pamiętać o prawidłowym nawożeniu, nawadnianiu czy ochronie przed owadami i chwastami. Jednym z urządzeń, które sprawiają, że wszelkie prace na roli są łatwiejsze, jest opryskiwacz. Dostęp do specjalistycznych sprzętów pozwala nie tylko usprawnić pracę, lecz również otrzymać większe plony.

Zastosowanie opryskiwacza w gospodarstwie rolnym

W każdym gospodarstwie rolnym znajduje się opryskiwacz. Jest to urządzenie, dzięki któremu można zadbać o ochronę chemiczną upraw i nawożenie roślin. Całkowita likwidacja z rolnictwa tego typu środków nie jest możliwa, lecz wszelkie niebezpieczeństwa, które z nich wynikają, można skutecznie ograniczyć poprzez właściwe ich przechowywanie i stosowanie zgodnie z przeznaczeniem. Warto zadbać również o stan techniczny opryskiwacza, a w razie konieczności wymiany wyeksploatowanych elementów postawić na zakup jakościowych części do opryskiwacza

Opryskiwacz jest tak skonstruowany, że preparat zostaje równomiernie rozpylony na rośliny, co gwarantuje skuteczność wykonywanych prac. Można w nim zaaplikować płynne nawozy, płynne środki owadobójcze i chwastobójcze, a także adiuwanty i preparaty regulujące wzrost roślin. Tym samym sprzęt ten wykorzystuje się na różnorodnych etapach upraw. 

Rodzaje opryskiwaczy

Na rynku są dostępne różne rodzaje opryskiwaczy. Zgodnie z przeznaczeniem wyróżnia się m.in.:

  • samojezdne, nowoczesne pojazdy, wyposażone w komputer sterujący, wykorzystywane w wielkich gospodarstwach;
  • zawieszane, najczęściej wykorzystywane w uprawach polowych (np. zbóż, ziemniaków, buraków), podłączone do ciągnika;
  • sadownicze, służące do ochrony krzewów i drzewek owocowych;
  • ogrodnicze, wykorzystywane w uprawie roślin ogrodowych, mają zazwyczaj formę ręcznych opryskiwaczy plecakowych.

Rozwój technologii i coraz większa specjalizacja w rolnictwie i ogrodnictwie sprawiły, że współcześnie można zakupić opryskiwacz o różnych funkcjach. Wybór najlepszego z nich opiera się na występujących potrzebach w danym gospodarstwie i jego wielkości.  

Części do opryskiwaczy

Istotne elementy urządzenia do opryskiwania to np. filtry, elektrozawory, zawory, uszczelki i złącza. Nad kontrolą działania sprzętu czuwają manometry i komputery. Wszystkie tego typu części do opryskiwaczy można zakupić w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Współczesne firmy oferują wysokiej klasy komponenty do urządzeń rolniczych, dzięki którym można precyzyjnie zaprogramować cały system ochrony roślin uprawnych. Poza tym niezależnie od tego, czy opryskiwacz jest ręczny, czy automatyczny, należy dbać o regularną konserwację i serwis.