Zagrożenie ASF w Polsce: Właściciele gospodarstw zmuszeni do eksterminacji swych zwierząt
Główny Inspektorat Weterynarii przekazał informację o identyfikacji nowych źródeł afrykańskiego pomoru świń (ASF), oznaczonych numerami 7, 8 i 9, w roku 2024. Diagnoza została potwierdzona na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych 14 oraz 16 czerwca tegoż roku przez Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. ASF, które jest częścią Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
Pierwsze z zidentyfikowanych w tym okresie ognisk ASF, oznaczone numerem 2024/7, zostało wykryte 14 czerwca 2024 r. w gospodarstwie hodowlanym znajdującym się w Czachówkach, w gminie Biskupiec, powiat nowomiejski, województwo warmińsko-mazurskie. W tym miejscu hodowano w sumie 425 świń. To gospodarstwo znajduje się na terenie objętym ograniczeniami opisanymi w części II załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594.
Kolejne ognisko, numerowane jako 8, zlokalizowano 16 czerwca 2024 r. w hodowli świniarskiej w miejscowości Rogoźno, gmina Rogoźno, powiat obornicki, województwo wielkopolskie. W tym gospodarstwie utrzymywane było 125 świń. Jest to teren objęty ograniczeniami opisanymi w części II załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594.
Trzecie ognisko ASF, oznaczone numerem 9, wykryto również 16 czerwca 2024 r., ale tym razem w gospodarstwie zlokalizowanym ponownie w miejscowości Czachówki, gmina Biskupiec, powiat nowomiejski, województwo warmińsko-mazurskie. W tej lokalizacji hodowano jedynie 25 świń. Podobnie jak dwie poprzednie lokalizacje, jest to obszar objęty ograniczeniami wymienionymi w części II załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2023/594.