Adiuwanty – środki do stosowania w szerokim zakresie upraw

Adiuwanty – środki do stosowania w szerokim zakresie upraw

Adiuwanty, jako kondycjonery wody, dodawane są do opryskiwacza podczas tworzenia cieczy opryskowej. Poprzez modyfikację właściwości wody, wpływają one na jakość cieczy opryskowej. Dodatek adiuwantów wspomaga wchłanianie substancji czynnej środków ochrony roślin oraz wpływa na przemieszczanie się preparatu w roślinie.

Jak działają adiuwanty?

Adiuwanty zmieniają właściwości wody tak, aby były optymalne dla danej grupy środków ochrony roślin. Adiuwanty o specyficznym składzie mogą być dodawane do różnych grup środków ochrony roślin. Sprawdzą się jako dodatek do przygotowania cieczy opryskowej z herbicydami, fungicydami, insektycydami i regulatorami wzrostu oraz innymi agrochemikaliami. Większość adiuwantów natomiast przeznaczona jest jedynie dla danej grupy środków ochrony roślin.

Adiuwanty spełniają szereg ważnych funkcji w polepszeniu jakości cieczy opryskowej, a co za tym idzie również i zabiegu. Znajduje to odzwierciedlenie w skuteczności działania substancji czynnej- najważniejszego składnika środków ochrony roślin. Adiuwanty wielokierunkowo wpływają na skuteczność działania preparatów poprzez między innymi:

  • ograniczenie pienienia
  • polepszenie mieszalności cieczy opryskowej
  • redukcję twardości wody
  • modyfikację pH
  • równomierność pokrycia
  • przyspiesza tempo wnikania substancji czynnej
  • transport substancji w roślinie

Adiuwant uniwersalny

Dobór odpowiedniego adiuwanta do stosowane środka, z uwzględnieniem pożądanego efektu ma niebagatelne znaczenie. Warto przed sporządzeniem cieczy opryskowej sprawdzić kompatybilność kondycjonera ze środkiem ochrony roślin.

Inex A – uwalnia siłę cieczy

Adiuwant zawierający: Etoksylowany alkohol tłuszczowy i Polidimetylosiloksan, ma na tyle uniwersalny skład, że znajdują zastosowanie jako kondycjoner wody do przygotowania cieczy opryskowej dla wielu preparatów.

Adiuwant o tak specyficznym składzie, nie wpływa na zmianę parametrów chemicznych stosowanego podczas zabiegu preparatu. Wpływają za to, na jakość zabiegu i skuteczność preparatu poprzez efektywne zwilżenie. Dzięki takiemu działaniu substancja czynna zawarta w cieczy użytej do zabiegu szybciej wchłonie w roślinę.

Pożądana funkcjonalność adiuwantu Inex A pozwala na jego zastosowanie z różnymi grupami środków ochrony roślin w:

  • uprawach polowych
  • uprawach leśnych
  • uprawach sadowniczych
  • na rośliny ozdobne

Na stronie https://osadkowski.pl/pl/oferta/srodki-ochrony-roslin/adiuwanty/ znaleźć można adiuwanty o szerokim spektrum zastosowania wraz z profesjoanlnym doradztwem.

Jakość wody wykorzystywanej w rolnictwie, a skuteczność oprysków

Współczynnik pH i twardość wody wpływają na skuteczność działania preparatów podczas zabiegów. Współczynnik pH jest silnie powiązany z twardością wody. Każda woda zawiera mniejsze lub większe ilości różnych soli. Do tych, wpływających na twardość wody należą przede wszystkim: sole wapniowe, magnezowe i węglanowe- sole te dają słaby odczyn zasadowy. Twarda woda ma pH powyżej 7. Dla porównania deszczowa woda miękka ma odczyn pH od 5 do 7.

Praktycznie w całej Polsce, rolnicy wykorzystują do oprysków twardą wodę. Warto przed przygotowaniem cieszy opryskowej sprawdzić pehametrem odczyn wody. Ma to szczególne znaczenie przy wykonywaniu zabiegów herbicydami. Działanie herbicydu aplikowanego w cieczy roboczej o niewłaściwej twardości wody i pH może być niezadowalające. Wynika to z możliwości łączenia się kationów z substancją czynną wchodzącą w skład preparatów i wytrącania nierozpuszczalnych w wodzie osadów.

Jeśli nie ma możliwości skorzystania z innych źródeł wody, szukając rozwiązania podnoszącego skuteczność oprysku, można zwiększyć dawkę środka- w ramach zaleceń zgodnych z etykietą instrukcją stosowania. Takie rozwiązanie może jednak okazać się ekonomicznie nieuzasadnione. W trosce o środowisko, ekonomikę uprawy oraz zrównoważony rozwój rolnictwa, wystarczy zastosować odpowiedni adiuwant.

Bez zwiększania ilości użytych substancji chemicznych, adiuwanty podnoszą skuteczność zabiegu. Kondycjoner wody wpływa na odczyn pH, regulując jednocześnie również twardość wody. To z kolei podnosi skuteczność działania zastosowanych preparatów, zapewniając równomierne pokrycie powierzchni liści oraz optymalny transport substancji czynnej w roślinie.