Energetyka prosumencka – przemysłowa rewolucja czy klucz do zrównoważonego rozwoju?

Energetyka prosumencka – przemysłowa rewolucja czy klucz do zrównoważonego rozwoju?

Tradycyjny model dostarczania energii, w którym elektrownia jest głównym źródłem zasilania dla większości domów, zakładów, biurowców i firm, jest stopniowo ulega zmianie. Wyobraź sobie, że możemy samodzielnie generować energię potrzebną do zasilania naszego domu! Ale to nie koniec – wyobraź sobie, że możemy sprzedać nadmiar wyprodukowanej energii i stać się integralnym elementem globalnego systemu energetycznego! W ten sposób transformujemy się w „prosumenta”.

Ale co to oznacza – energetyka prosumencka? Podczas budowy domu inwestorzy coraz częściej skupiają się na nowoczesnych technologiach generowania energii, zwracając szczególną uwagę na odnawialne źródła energii. Kolektory słoneczne są jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które zazwyczaj zapewniają wystarczającą ilość energii do podgrzewania wody domowej. Pompy ciepła stają się również coraz bardziej popularne wśród inwestorów, ponieważ znacznie obniżają one koszty zużycia prądu. Coraz częściej można też zauważyć mikrowiatraki przed budynkami mieszkalnymi. Właśnie te działania, polegające na produkcji energii z odnawialnych źródeł przez zwykłych obywateli, definiują energetykę prosumencką.

Ale czy każdy może stać się prosumentem? Teoretycznie tak. Nie ma już konieczności rejestracji działalności gospodarczej czy uzyskiwania warunków przyłączenia. Więc co przeszkadza w produkcji własnej energii? Pierwszym wyzwaniem są koszty. Do tej pory tylko przy montażu kolektorów słonecznych NFOŚiGW przewidywało programy dotacyjne dla osób prywatnych i wspólnot mieszkaniowych. Uzyskanie dofinansowania na inne tego typu projekty było trudne i często dostępne tylko dla dużych inwestycji. Jednak sytuacja uległa zmianie w maju 2014 r., kiedy w Polsce uruchomiono długo oczekiwany program dotacji NFOŚiGW dla odnawialnych źródeł energii pod nazwą „Prosument”. Program „Prosument” oferuje dofinansowanie i preferencyjne pożyczki na instalacje fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe, kolektory słoneczne, pompy ciepła, domowe piece na biomasę i mikrobiogazownie.