Sytuacja alarmująca: Główny Lekarz Weterynarii potwierdza sześć nowych ognisk wścieklizny na terenie Polski
Główny Lekarz Weterynarii niepokoi społeczeństwo, informując o zarejestrowaniu kolejnych sześciu ognisk wścieklizny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Te nowe przypadki, oznaczone numerami od 19 do 24, potwierdzono w wyniku badań laboratoryjnych przeprowadzonych między 8 a 18 listopada 2024 roku.
W miejscowości Steniatyn, w granicach gminy Łaszczów, powiatu tomaszowskiego i województwa lubelskiego, wykryto ognisko wścieklizny numer 19. Lisa, którego dotyczyło badanie, poddano eutanazji. Miejsce, gdzie zwierzę zostało znalezione, znajduje się około 20 kilometrów od granicy z Ukrainą.
Kolejny przypadek, wymieniony jako ognisko wścieklizny numer 20, odnotowano u lisa padłego na terenie Jaksmanic, będących częścią gminy Medyka, powiatu przemyskiego i województwa podkarpackiego.
Także gmina Łaszczów była miejscem wykrycia kolejnego ogniska wścieklizny, numer 21, gdzie padłego lisa znaleziono w Ratyczowie. Tak jak w przypadku Steniatyna, miejsce to jest oddalone o około 20 kilometrów od granicy z Ukrainą.
Ognisko wścieklizny numer 22 zostało stwierdzone u lisa zabitego i odnalezionego w Krasnobrodzie, na terenie gminy Krasnobród, powiatu zamojskiego i województwa lubelskiego. Miejsce, gdzie zwierzę zostało znalezione, znajduje się około 40 kilometrów od granicy z Ukrainą.
Na terenie Ratyczowa ponownie wykryto wściekliznę – tym razem u padłego psa. To ognisko otrzymało numer 23.
Szóste nowe ognisko wścieklizny, oznaczone numerem 24, stwierdzono u lisa znalezionego już martwego w miejscowości Kryłów, leżącej w gminie Mircze, powiecie hrubieszowskim i województwie lubelskim. W tym przypadku miejsce znalezienia zwierzęcia jest oddalone jedynie o około jeden kilometr od granicy z Ukrainą.