Z czego zrobić kompost? Jak go wykonać?
Kompost to naturalny nawóz, który można zrobić w prosty sposób z odpadków. Nie wszystkie jednak odpadki nadają się do nawożenia. Z czego zrobić kompost, by był skuteczny?
Kompost jest stosowany niemal od początku uprawy roślin. Naturalnie rozkładające się odpadki sprawiają, że ziemia staje się żyzna i bogata w składniki odżywcze.
Aby z odpadków powstał kompost, najpierw konieczny jest proces kompostowania. Odpadki muszą trafić do kompostownika lub pryzmy. Pojemnik, może być zamknięty lub otwarty. W każdym z rodzaju pojemników powstają inne procesy. W otwartym pojemniku przebiega klasyczny rodzaj kompostowania, gdzie odpadki poddawane są prostemu procesowi rozkładu.
W zamkniętym pojemniku, gdzie nie ma dostępu do tlenu, zachodzi nieco inny proces. Tu dochodzi do fermentacji metanowej. Oprócz kompostu o dobrych właściwościach powstaje także biogaz.
Kompostownik musi stać w zacienionym i osłoniętym od wiatru miejscu – najlepiej na uboczu.
Z czego zrobić kompost?
Kompost możemy wykonać z odpadków – zarówno kuchennych, jak i zielonych. Ważne jest, aby materiały były biodegradowalne. Są to takie odpadki, które podlegają procesowi rozkładu – najczęściej w krótkim czasie. Mogą to być takie odpadki z pola i ogrodu, np.:
- Skoszona trawa
- Przycięte gałązki i kora drzew, a nawet trociny
- Surowe drewno
- Zgniłe owoce, które spadły z drzew
Na kompost można wykorzystać także odpadki kuchenne:
- Niewykorzystane warzywa i owce, w tym obierki
- Skorupki jajek
- Przeterminowane przetwory warzywne i owocowe
Co nie nadaje się na kompost?
Wiele osób uważa, że wszystkie odpadki, zarówno z kuchni, jak i ogrodu można przeznaczyć na kompost. Nie jest to jednak prawda. Nie wszystkie bowiem odpadki, nawet naturalne, są w stanie we w szybki sposób poddać się procesowi rozkładu czy procesom gnilnym:
- Kości i odchody zwierząt
- Popiół z węgla kamiennego
- Drewno impregnowane
- Ziemia i kamienie
- Kurz z worka odkurzacza
Do kompostowania nie nadają się też śmieci, które powinny być segregowane, czy składowane w określony sposób:
- Płyty meblowe
- Leki
- Butelki – zarówno szklane, jak i plastikowe
- Tkaniny
Należy zatem zwracać baczną uwagę na to, co wrzuca się do kompostownika. Nie można go też traktować jako kosza na śmieci.