Jak przygotować się do pieszej wędrówki po lesie
Chyba nie ma nic lepszego niż krzepiąca wędrówka, która sprawi, że nasza krew zacznie szybciej krążyć, a zmysły wypełnią się pięknymi widokami i odgłosami matki natury. Niestety, żadna aktywność na świeżym powietrzu nie jest całkowicie wolna od ryzyka. A piesze wędrówki nie są tutaj wyjątkiem. Jednak postępując zgodnie z kilkoma prostymi wskazówkami, można dopilnować, aby nasze wyprawy były interesujące, zabawne i stymulujące, a przede wszystkim bezpieczne. Oto kilka najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać.
Lista niezbędników
Pewnie wielu z nas doświadczyło sytuacji, w której po powrocie do domu z zakupów w markecie zdaliśmy sobie sprawę, że zapomnieliśmy o kilku rzeczach, ponieważ nie przygotowaliśmy sobie listy produktów. Z wędrówkami jest podobnie: nawet jeśli planujemy tylko krótką przechadzkę, są pewne rzeczy, bez których żaden turysta nie powinien się obejść.
Informacje o terenie
Fakt, że część przyjemności z wędrówek zapewnia spontaniczność. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, na jaki rodzaj flory i fauny możemy natknąć się na naszej drodze. Powinniśmy sprawdzić:
– czy jest to obszar zajmowany przez dzikie zwierzęta,
– czy w okolicy znajdują się jakieś trujące rośliny,
– czy jest to sezon polowań,
– czy niektóre ze szlaków są zablokowane albo zamknięte z powodu niesprzyjającej pogody lub prac konserwacyjnych.
Warto też zapoznać się z tablicą informacyjną parku lub szlaku, zanim postanowimy rozpocząć naszą pieszą przygodę.
Powiadomienie bliskich
Przed rozpoczęciem wędrówki powinniśmy poinformować naszych bliskich, przyjaciół lub inne zaufane osoby, gdzie się wybieramy i kiedy planujemy wrócić do domu. Powodem jest fakt, że podczas wyprawy na łono natury nierzadko możemy natrafić na brak zasięgu telefonu komórkowego. I pomimo że zasięg sieci nieustannie się zwiększa i pokrywa coraz więcej obszarów, w dalszym ciągu jest wiele miejsc, gdzie jest niedostępny.
A jeżeli planujemy dłuższą wędrówkę, oprócz zabrania ze sobą starej, dobrej mapy i kompasu, należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych przydatnych akcesoriów. Dobrym rozwiązaniem może być tutaj komunikator satelitarny i power bank.
Kleszcze i inne insekty
Kleszcze są nosicielami boreliozy. Według naukowców zasięg kleszczy, a także ilość czasu, jaką mogą przeznaczać na karmienie, wzrastają z powodu zmian klimatycznych. I mimo że nie wszystkie kleszcze powodują boreliozę, mogą zafundować nam wiele innych nieprzyjemnych infekcji. Z tego względu należy dopilnować, abyśmy mieli zapewnioną odpowiednią ochronę nie tylko przeciw kleszczom, ale też komarom, pająkom, pszczołom, czy mrówkom.
Tutaj można sprawdzić, jak chronić dzieci przed kleszczami w lesie.
Wędrówka w burzy
Nawet jeśli dwukrotnie sprawdziliśmy prognozę pogody, zawsze jest szansa, że może nas zaskoczyć nagła burza. Możemy zwiększyć nasze szanse na jej ominięcie, jeśli zdecydujemy się na wycieczkę o poranku, ponieważ większość burz występuje po południu.
I powinniśmy pamiętać, aby podczas burzy zawsze szybko schodzić z wysokich, odsłoniętych miejsc.
Rozsądny dystans
Pewnie wielu z nas wie, jak to jest, gdy podchodzimy do szwedzkiego bufetu i ładujemy na talerz znacznie więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. Cóż, to samo dzieje się w przypadku wędrówek. Kiedy zaczynają działać endorfiny i przebywamy na łonie natury, czujemy, że możemy pokonać znacznie dalszą drogę. Jednak to właśnie w tym momencie wiele osób doświadcza obrażeń. Mając to na uwadze, zawsze należy planować wyprawę na taki dystans, który pozwoli nam bezpiecznie wrócić do domu.