Co wchodzi w skład gospodarstwa rolnego?
Obecnie gospodarstwa rolne to coś znacznie więcej niż tylko niewielkie obejście z jedną oborą i pomieszczeniem do przechowywania maszyn oraz ciężkiego sprzętu. Nowoczesne kompleksy agro bardziej przypominają zaawansowane technologicznie fabryki nastawione na maksymalną wydajność i efekt z zachowaniem dobrostanu żywego inwentarza. Jak zaprojektować gospodarstwo rolne i co powinno się w nim znaleźć?
Specyfika infrastruktury rolniczej
Ludzie, którzy na co dzień żyją i pracują na wsi, wiedzą, że kluczem do sukcesu jest ciężka praca i gospodarstwo zaprojektowane w sposób przemyślany. To dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się budynki stalowe. Są tańsze niż typowe konstrukcje murowane i równie odporne na działanie warunków atmosferycznych. Bardzo szybko można je wybudować, a co najważniejsze – łatwo dopasować je do zmieniających się wymagań stawianych przez rynek. Jakie budynki wchodzą zwykle w skład gospodarstwa rolnego?
Uniwersalna hala rolnicza
Hale rolnicze mogą być wykorzystywane przez cały rok, ponieważ są budynkami krytymi i dobrze izolowanymi. W zależności od potrzeb rolnicy wykorzystują ją jako magazyn na zboże lub pomieszczenie gospodarskie.
Prawidłowo zaprojektowane hale rolnicze powinny gwarantować izolację termiczną i zapobiegać tworzeniu się skroplin. Wygodny rozładunek surowców zapewniają szerokie wrota przesuwne. W razie potrzeby wewnątrz można zamontować dodatkowe oświetlenie i wentylację. Do lepszego zagospodarowania przestrzeni we wnętrzu hali i ustabilizowania jej konstrukcji można również rozważyć dodanie ścian oporowych.
Hala na maszyny rolnicze
Hala do przechowywania maszyn może przybrać postać samodzielnej zamkniętej konstrukcji stalowej albo otwartej wiaty lub zadaszenia. Pierwsze rozwiązanie jest droższe, ale bardziej uniwersalne, sprawdzi się przez cały rok, a w razie potrzeby może też służyć jako warsztat.
Z kolei wiaty lub zadaszenia można błyskawicznie postawić lub rozbudować, są tańsze i skutecznie chronią kosztowny sprzęt przed opadami deszczu lub śniegu. W ten sposób można też chronić materiały masowe.
Otwarte konstrukcje sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wilgotność i temperatury nie mają wpływu na składowane przedmioty. W razie potrzeby można zastosować dodatkowe rozwiązania jak siatki przeciwwietrzne i blachy perforowane, które pozwalają zadbać o skuteczną wentylację przestrzeni, a tym samym ograniczyć kondensację wilgoci.
Obory, budynki inwentarskie i kurniki
Budynki stawiane z myślą o hodowaniu w nich żywego inwentarza muszą odpowiadać surowym normom sanitarnym i uwzględniać stan zwierząt, ich wiek oraz metodę chowu. W ich przypadku ogromne znaczenie ma łatwość zachowania higieny w przestrzeni hodowlanej. Jej zaburzenie może w krótkim czasie doprowadzić do powstania ogromnych strat.
Projektowanie hali inwentarskiej musi uwzględniać izolację termiczną, oświetlenie i wentylację, ale też możliwość szybkiego wyprowadzenia zwierząt oraz wdrożenia czynności higienizacyjnych na całej powierzchni. Aby zapobiec skraplaniu się wody wewnątrz budynku, warto rozważyć wzmocnienie dachu powłoką, która zapobiega gromadzeniu się kropel i niejako wyprowadza je na zewnątrz.
Jak wybierać partnera do projektowania gospodarstwa rolnego?
Wiele firm na polskim rynku zajmuje się projektowaniem i wykonywaniem hal stalowych. Jeżeli jednak zależy Ci na elastycznym i praktycznym podejściu do wykonawstwa i chcesz mieć pewność, że pracujesz z najlepszymi ludźmi w branży, wybierz przedsiębiorstwo Borga. To polsko-szwedzka firma, która od kilkudziesięciu lat wspiera małe i duże gospodarstwa rolne w planowaniu infrastruktury.
Nieważne, czy potrzebujesz jedynie kilku budynków, czy chcesz rozbudować i unowocześnić całe gospodarstwo. Współpracując z firmą Borga, możesz liczyć na fachowe doradztwo. Po identyfikacji Twoich oczekiwań powstają wstępne plany i rysunki. Kolejny etap to stworzenie projektu i dostosowanie go do indywidualnych oczekiwań inwestora. Produkcja elementów odbywa się z wykorzystaniem zautomatyzowanych technologii. Pozwala to na zachowanie dokładności i powtarzalności elementów oraz najwyższej jakości przygotowywanych komponentów. Ostatni etap to montaż konstrukcji stalowych przez wykwalifikowany zespół.
Przekonaj się, że unowocześnienie gospodarstwa rolnego nie musi być trudne ani skomplikowane. Z firmą Borga szybko uzupełnisz je o wszystko, czego potrzebujesz, aby zwiększyć produkcję i zysk.