Główny Inspektorat Weterynarii raportuje o pięciu kolejnych wybuchach wścieklizny na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego

Główny Inspektorat Weterynarii raportuje o pięciu kolejnych wybuchach wścieklizny na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego

Informacja od Głównego Lekarza Weterynarii dotarła – w województwie podkarpackim oraz lubelskim zidentyfikowano pięć nowych ognisk zakażenia wścieklizną.

W roku 2024 odnotowano do tej pory łącznie 34 takie wybuchy choroby. Województwo lubelskie jest najbardziej dotknięte, z aż 29 zanotowanymi przypadkami. Pozostałe pięć wystąpiło na terenie województwa podkarpackiego.

Główny Lekarz Weterynarii podkreśla konieczność szczepienia zwierząt domowych. Przypomina o obowiązku wynikającym z art. 56 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, uchwalonej 11 marca 2004 roku. Zgodnie z nią, psy powinny być zaszczepione przeciwko wściekliźnie najpóźniej do 30 dni po ukończeniu przez nie trzeciego miesiąca życia. Późniejsze dawki szczepionki powinny być podawane co najmniej co 12 miesięcy od ostatniego zabiegu.

Na mocy rozporządzenia Wojewody Lubelskiego, obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie został rozszerzony również na koty zamieszkujące powiaty biłgorajski, hrubieszowski, krasnostawski, tomaszowski i zamojski.

Swoje rozporządzenie wydał też Wojewoda Podkarpacki. W odpowiedzi na zagrożenie wścieklizną, nakazał on szczepienie kotów na obszarach powiatów jarosławskiego i przemyskiego, które są najbardziej narażone na zakażenie. Szczególnie dotyczy to miejscowości takich jak: Chałupki Chotynieckie, Chotyniec, Korczowa, Młyny, Nienowice, Piaski, Zaleska Wola w gminie Radymno; Charytany, Tuchla w gminie Laszki; Hruszowice, Kalników w gminie Stubno.