Jak wygląda dziś rozliczanie nadwyżek energii z fotowoltaiki?
Białystok podobnie jak inne duże miasta w Polsce, w ostatnim czasie zdecydowanie więcej inwestuje w panele fotowoltaiczne nie tylko dlatego to, że ich montaż oferuje dobrą alternatywę dla bezpiecznego pozyskiwania odnawialnych form energii, ale również ze względu na to, że mimo kosztu samego instalacji (początkowa inwestycja dość wysoka) oznacza to po drodze bardzo opłacalny biznes. Nie tylko w obecnych ciężkich czasach gdy bardzo ceny energii są porównywalne do ich aktualnych wartości. Ile możemy zaoszczędzić, decydując się na fotowoltaikę, jak rozliczyć energię nadwyżki ze słońca i czym są magazyny energii?
Ile możemy zaoszczędzić dzięki panelom słonecznym?
Montaż instalacji fotowoltaicznej to świetna metoda na oszczędzanie w zakresie rachunków za energię każdego miesiąca. Kwota, którą możemy oszczędzić, zależy co prawda jednak od kilku czynników takich jak: ile energii otrzymują nasze panele, jaka ilość promieni słonecznych do nich dociera i ile sprawności ma panel solarny, jednak zazwyczaj w skali roku w naszym portfelu dzięki temu rozwiązaniu może zostać aż ok. 1,5 tys. zł rocznie. Oznacza to, że chociaż sama początkowa instalacji paneli słonecznych jest dość wysoka, to korzystając z rządowych programów dofinansowań takich jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” nasza inwestycja zwróci nam się w około 5-10 lat.
Rozliczenie nadwyżek z fotowoltaiki kiedyś i dziś
Rok 2022 przyniósł zmiany w sposobie rozliczania nadwyżek energii z fotowoltaiki i niestety trzeba przyznać, że nie jest ona na rękę posiadaczom paneli słonecznych. Do tej pory obowiązywał bowiem system net- metering polegający na tym, że nadwyżki oddawane były do sieci bezgotówkowo jednak możliwe były do odebrania w 80% w ciągu roku bez ponoszenia kosztów. Obecnie obowiązuje on już tylko osoby, które zdecydowały się na panele słoneczne przed 1 kwietnia 2022 a zgodnie z nowymi przepisami Ci użytkownicy paneli słonecznych, którzy zdecydowali się na ich instalację po tym terminie, rozliczają się już w systemie net- billing. Na czym polega system net- billing? Moc wyprodukowana przez nasze panele będzie sprzedawana do sieci po średnich cenach rynkowych w cenie hurtowej jednak jej ewentualne kupno już w cenie detalicznej.
Co ma wspólnego magazyn energii ze zmianą systemu rozliczeń nadwyżek?
W związku ze zmianą systemu rozliczeń energii z fotowoltaiki coraz głośniej robi się o magazynach energii, które do tej pory w Polsce nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem. To tak zwane akumulatory do fotowoltaiki które pozwolą nam na przechowywanie energii elektrycznej w sytuacji, gdy nasze panele wyprodukują znacznie więcej prądu, niż wynosi zapotrzebowanie naszego gospodarstwa domowego.
Zmagazynowane nadwyżki energii będziemy mogli następnie wykorzystać w sytuacji, gdy nasze panele fotowoltaiczne nie będą w stanie wyprodukować dla nas energii słonecznej np. w nocy, tym bardziej, że program „Mój Prąd” umożliwia nie tylko zdobycie dofinansowania na same panele słoneczne, ale też na instalacje magazynów energii.
Choć koszt instalacji fotowoltaicznej nie jest już tak wysoki, jak kiedyś, a obecne rządowe programy umożliwiają nam jeszcze szybszy zwrot naszej inwestycji, w trakcie wyboru odpowiedniej firmy do montażu naszych paneli warto postawić na takie jak np. fotowoltaika białysto,k które w rozsądnej cenie będą w stanie zagwarantować nam profesjonalny sprzęt i wysokie usługi, a także zaoferują pomoc w razie potrzeby w uzyskaniu wszelkich możliwych dofinansowań tak, aby inwestycja w panele słoneczne była dla nas, jak najbardziej opłacalna.