Wypalanie traw – dlaczego jest zakazane?

Wypalanie traw – dlaczego jest zakazane?

Wiele osób wypala trawy chcąc usunąć ostatnie, niezebrane już trawy. To jednak bywa niebezpieczne i w związku z tym jest prawnie zabronione. Mimo to aż 30% pożarów w Polsce to wynik podpalenia traw.

Dlaczego wypalanie traw jest popularne?

Wypalanie traw wciąż się cieszy popularnością z powodu pewnego mitu. Wskazuje on, że wypalanie sprawia, że ziemia staje się bardziej żyzna. Przy okazji też usuwane są też chwasty. A to wszystko sprawia, kolejny plon będzie znacznie większy. Przy okazji wypalanie jest też łatwiejszym i szybszym działaniem, niż np. koszenie, nawożenie czy dozowanie herbicydów.

Dlaczego wypalanie traw jest groźne?

Wypalanie traw prowadzi do erozji gleby i do jej wyjałowienia. W ogniu giną też małe zwierzęta, np. gryzonie. Pogarsza się także bioróżnorodność na danym terenie. Szkodzi także dym. Przeszkadza on pszczołom w zapylaniu kwiatów. Sprawia też, że unikają one danego terenu.

Ogień jest także groźny dla ludzi i zabudowań. Suche trawy mogą płonąć intensywnie, a sam pożar jest trudny do kontrolowania – wystarczy, np. gwałtowny podmuch wiatrach, by pożar przesunął się w stronę zabudowań. Wówczas ludzie mogą ponieść obrażenia, a w skrajnych sytuacjach nawet zginąć. Mogą spłonąć także zabudowania – domy i pomieszczenia gospodarskie.

wypalanie traw - dlaczego jest szkodliwe?

Konsekwencje prawne

Ze względu na szkody, jakie może przynieść wypalanie – zarówno dla środowiska, ludzi jak i mienia – jest to zakazane. Grożą także kary:

  • Nagana
  • Grzywna do 5 tys. zł.
  • Areszt

Kara może być jednak znacznie surowsza, jeżeli pożar sprowadzi zagrożenie dla ludzkiego życia lub mienia, to podpalaczowi grozi nawet 10 lat więzienia.

Karę może nałożyć także ARiMR. Jeżeli podpalenia dokona rolnik na własnym polu, to grozi mu obniżenie wartości dopłat bezpośrednich. ARiMR może zmniejszyć dumę dopłat o 3% w danym roku. Tak kara może jednak być zwiększona nawet do 5% – w zależności od stopnia winy rolnika. Jednocześnie jednak może być zmniejszona do 1%. Jeżeli rolnik regularnie wypala trawy – uporczywie i celowo – może zostać całkowicie pozbawiony dopłat.

Jeden komentarz o “Wypalanie traw – dlaczego jest zakazane?

  1. Strasznie dużo pożarów zostało wywołanych przez wypalanie traw. Dobrze że jest to zakazane, chociaż śmiałków nadal nie brakuje…

Comments are closed.