Jakie opryski na wiosnę? Ochrona drzewek owocowych

Jakie opryski na wiosnę? Ochrona drzewek owocowych

Jakie opryski na wiosnę? To pytanie zadaje sobie wiele sadowników, którzy pragną chornić swoje rośliny. Należy je chronić głównie przed chorobami i szkodnikamiu. Dzięki temu będzie można cieszyć się zdrowymi plonami.

Jakie opryski na wiosnę? Na owady

Owady to główne zagrożenie dla drzewek i krzewów. Na roślinach mogą występować takie owady jak:

  • Mączliki
  • Mszyce
  • Skoczki
  • Ochojniki
  • Przędziorki owocowe

Opryski sprawiają, że giną nie tylko same owady, ale także ich jaja i larwy. Dzięki temu owoce i liście nie zostaną naruszone nawet w najmniejszym stopniu.

Środki stosowane przeciwko owadom to najczęściej środki olejowe, zawierające, np. olej parafinowy czy rydzowy.  Pojawiają się też preparaty zawierające wyciąg z kwiatu chryzantemy czy krwawnika. Istnieją też preparaty, które mają tak niewielką ilość dodatków chemicznych, iż można je stsoswać przy uprawach ekologicznych.

Jakie opryski na wiosnę? Konieczna jest ochrona przed grzybami i owadami

Jakie opryski na wiosnę? Na choroby grzybiczne

Zastanawiając się nad tym, jakie opryski na wiosnę, nie można zapomnieć o grzybach. Sprawiają one nie tylko, że rośliny i owoce wyglądają nieestetycznie, np. mają ciemne plamy. Choroby mogą sprawiać, że liście i owoce przestają rosnąć, a cała roślina może obumrzeć. Do najczęstszych chorób należą:

  • Kędzierzawość liści
  • Brunatna zgnilizna
  • Parch jabłoni

Opryski przeciwko grzybom można prowadzić jeszcze przed pojawieniem się choroby, np. gdy istnieje takie ryzyko. Są jednak też skuteczne, gdy pojawią się objawy porażenia. Najczęściej są to ciemne plamy czy zaczątki zgnilizny. Warto jednak pamiętać, że w każdym przypadku porażenie objawia się w inny sposób.

Środki grzybobójcze najczęściej produkowane są na bazie naturalnych substancji, np. z krwawnika czy skrzypu. Środki chemiczne wykonane są np. na bazie miedzi.

Kiedy należy wykonywać opryski?

Pierwsze opryski można już wykonywać w lutym i marcu. Konieczne jest bowiem wykonanie ich w momencie, gdy jeszcze nie pojawiają się liście. Jest to ważne, ponieważ w późniejszym okresie będą bezskuteczne. Środki mogą też nagromadzić się w owocach, co może być toksyczne dla ludzi oraz dla pszczół i innych zapylaczy.

Opryski należy też wykonywać w bezdeszczowy i bezwietrzny dzień. Temperatura musi być też na plusie – min. 7 stopni Celsjusza.

Jeden komentarz o “Jakie opryski na wiosnę? Ochrona drzewek owocowych

Comments are closed.