Zwierzęta gospodarskie – jakie gatunki znamy?
Zwierzęta gospodarskie to jeden z rodzajów zwierząt hodowlanych. Hodowane są w gospodarstwach rolnych i wykorzystywane do wielu celów.
Zwierzęta gospodarskie spotykane są – jak sama nazwa wskazuje – w gospodarstwach rolnych. Wykorzystuje się w celu:
- uzyskania futra lub wełny
- uzyskania mięsa
- Rekreacyjnych i sportowych
Niektóre zwierzęta wykorzystuje się też jako siła pociągowa
Koniowate
W Polsce hoduje się konie i osły. Wykorzystywane są głownie jako zwierzęta pociągowe, szczególnie w tradycyjnych gospodarstwach. Konie wykorzystywane są także w rekreacji, np. gospodarstwach agroturystycznych. Konie czystej krwi arabskiej są też wykorzystywane w wyścigach koni.
Bydło
Bydło, zwane również rogacizną, składa się z wielu różnych ras. W Polsce często widuje się łaciate bydło rasy Holsztyno-Fryzyjskiej. Zwierzęta te hoduje się na mięso i mleko.
Drób
Jest to ptactwo z takich gatunków jak kura, kaczka, gęś, indyk czy przepiórka. Zwierzęta tego typu hoduje się dla mięsa, jaj, a w niektórych przypadkach dla piór.
Świnie
Świnie tradycyjnie hodowane są na mięso. Wykorzystywane jest także ich tłuszcz – jako smalec. Wykorzystywana jest także skóra świńska do wyrobów galanteryjnych – głównie torebek Świnie pomagają także w odszukiwaniu trufli – cennych grzybów rosnących pod ziemią.
Owce
Owce to zwierzęta stadne karmione głównie trawą. Wykorzystuje się je przede wszystkim do produkcji wełny. Wykorzystuje się także baraninę – mięso owiec. Coraz popularniejsze jest także mleko owcze, z którego też produkuje się sery.
Kozy
Koza to jedno z najstarszych udomowionych zwierząt. Wykorzystuje się ją głównie w celu produkcji mięsa i mleka. To jednak nie wszystko. Wykorzystywana jest także skóra kozia. Produkuje się z niej safian wykorzystywany do produkcji butów czy opraw książek. Ze skóry koźlej zaś produkuje się jedną z najlepszych wełen na świecie – kaszmir.
Pszczoły jako zwierzęta gospodarskie
Pszczoły nie kojarzą się z typową hodowlą, jak w przypadku innych zwierząt. Tymczasem budowa uli jest bardzo ważna. Pszczoły bowiem dostarczają nie tylko miodu, który jest znanym słodzikiem, a nawet preparatem leczniczym. Pszczoły zapylają kwiaty, dzięki czemu rośliny mogą się rozwijać
Zwierzęta futerkowe
Hodowla zwierząt futerkowych nie jest popularna w Polsce. Są to takie zwierzęta jak lis, norka, jenot, nutria, szynszyla czy nawet królik. Zwierzęta te hoduje się dla ich futra, z którego produkuje się np. płaszcze lub elementy ozdobne butów czy czapek.