Jak chronić ogród przed zwierzętami

Jak chronić ogród przed zwierzętami

Ogrodnictwo ma wiele zalet i zapewnia nam dobre samopoczucie. A to dlatego, że zjadanie roślinek, które sami posadziliśmy i wyhodowaliśmy, zawsze smakuje lepiej niż żywność zakupiona w sklepie. Ponadto, ogrodnictwo jest również korzystne dla naszego zdrowia psychicznego i jest świetnym sposobem na relaks po długim dniu.

Niestety dzikie zwierzęta też uwielbiają świeżą zieleninkę i prawdopodobnie właśnie teraz planują skok na nasze ekologiczne bogactwa. Z tego względu w tym artykule omówimy trzy sposoby na trzymanie dzikich zwierząt z dala od naszego kwitnącego ogrodu.

Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla ogrodu, ale i dla nas samych. Powodem jest to, że nasza obojętność może zachęcić je do stworzenia sobie własnego domu na terenie naszego.

Ogrodzenie ogrodowe

Ogrodzenie jest dla każdego oddanego ogrodnika absolutną koniecznością z bardzo prostego powodu – zapewnia wysoki stopień ochrony naszego ogrodu. Oczywiście zależy to też od rodzaju ogrodzenia, jakie wybierzemy. Jeśli, na przykład, używamy ogrodzenia w postaci metalowej siatki, to powinniśmy zainwestować w takie, które ma bardzo małe oczka. Tym sposobem nie będziemy pozwalać mniejszym zwierzętom na wchodzenie na nasz teren.

Rozstawiając ogrodzenie wokół ogrodu, warto się upewnić, że zostało wsadzone głęboko w ziemię, aby mogło chronić nasz ogród również przed podziemnymi szkodnikami, takimi jak krety. Z tego powodu warto zakopać ogrodzenie na większą głębokość, a do tego lekko je zakrzywić. Jest to naprawdę ważne, ponieważ ochrona przed podziemnymi szkodnikami może być jeszcze trudniejsza niż przed zwierzętami żyjącymi na powierzchni.

Pomoc specjalisty

Chroniąc nasz ogródek przed dziką przyrodą, z pewnością opłaca się przeprowadzić badania, aby wiedzieć, jakie rodzaje dzikich zwierząt są najbardziej rozpowszechnione w naszej okolicy. Ponadto, taka analiza podpowie nam również, co możemy zrobić, aby powstrzymać te zwierzęta przed zbliżaniem się do naszego ogrodu.

Na przykład, jeżeli podejrzewamy, że mamy do czynienia z dzikim zwierzęciem na naszej posesji, zdecydowanie warto wynająć profesjonalistę, który w odpowiedni sposób zajmie się niepożądanym gościem, a przy okazji bezpiecznie odstawi go do naturalnego środowiska.

Profesjonalne usługi usuwania dzikich zwierząt opierają się na świetnych kwalifikacjach specjalistów i ich doświadczeniu w tej dziedzinie. Dlatego dopilnujmy, abyśmy skorzystali z wszelkiej niezbędnej ochrony, aby poradzić sobie z dziką przyrodą. Nie narażajmy na niebezpieczeństwo samych siebie, próbując usunąć dzikiego zwierzaka na własną rękę.

Możemy też zadzwonić do specjalisty w celu usług profilaktycznych. Eksperci od usuwania dzikich zwierząt mogą nam doradzić w takich sprawach, jak kontrola kretów i radzenie sobie z natrętną dziką przyrodą. Co więcej, pomogą nam w ocenie sytuacji w naszym ogrodzie i wskażą na jego potencjalne słabości. Sprawdzą, co może przyciągnąć dzikie zwierzęta do naszej posiadłości, a także, gdzie może znajdować się ich punkt wejścia na nasz teren. A potem załatają usterkę, zanim stanie się problemem.

Pamiętajmy, że zapobieganie jest zawsze łatwiejsze niż usuwanie.

Rośliny o silnym smaku i zapachu

Jeśli obawiamy się używania zakupionych w sklepie środków odstraszających ze względu na zawarte w nich toksyczne chemikalia, to mamy w tym absolutną rację. Jednakże nie powinno to oznaczać, że z tego powodu nie będziemy robić niczego, aby uchronić nasz ogród przed nieproszonymi gośćmi.

Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj posadzenie roślin, które będą odstraszać takie zwierzęta. Tym sposobem będziemy mieć na naszym terenie naturalne odstraszacze. Warto tutaj zdecydować się na sadzenie roślin o silnym zapachu – takim, jakiego nie znoszą zwierzęta,  które mieszkają w naszej okolicy. A więc takie roślinki jak czosnek, mięta lub lawenda będą tutaj znakomitym pomysłem. Dzięki ostremu zapachowi ci naturalni pomocnicy doskonale sprawdzają się w powstrzymywaniu dzikiej przyrody.

Alternatywnie możemy wykorzystać silne zapachy i smaki, aby stworzyć własne odstraszacze dzikich zwierząt. Używając czosnku lub ostrej papryki, a także wody i płynu do mycia naczyń, możemy stworzyć swój własny spray odstraszający dzikie zwierzęta. Stosujmy go regularnie, aby zmaksymalizować jego skuteczność.

Ponadto, jeżeli wspominamy już o silnym smaku, można też rozważyć sadzenie kwiatów i roślin o silnym i nieprzyjemnym smaku jak nagietki, aby trzymać z dala zwierzęta. Gdy dzikie zwierzę spróbuje nagietka, nie będzie w stanie uciec nam zbyt szybko. Poza tym takie metody odstraszające są całkowicie naturalne, więc nie musimy martwić się toksycznymi chemikaliami.

Warto zastanowić się nad powyższymi sposobami, aby zapewnić nieprzerwany rozkwit naszego ogrodu – z dala od dzikich szkodników, które mogą powodować spore zniszczenia w różnych jego obszarach. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknym, kwitnącym i pachnącym kawałkiem własnego raju na ziemi.

Dowiedz się też, jak uporządkować ogród na wiosnę.